Zhudebněné recepty, večerní kabarety nebo akce pro dárce krve. Český rozhlas Brno stál za sto let své existence u zrodu mnoha pozoruhodností, které podobu města proměnily.
Brněnský rozhlas se za svou historii vícekrát stěhoval, nejdelší období ale strávil v budově Sokola I v Kounicově ulici. Do vysílání občas pronikly i zvuky sportu ze sousední tělocvičny.
„Pamatuji si, jak nápisy ze zdí postupně mizely, ale ne pod hlavněmi. Pro mě osobně se tím realita už příliš přizpůsobuje dramatickému vyprávění,“ říká kritik Josef Chuchma pro Český rozhlas Plus.
Události srpna 1968 si v Praze ve Vinohradské ulici před budovou Českého rozhlasu připomněli nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem.
Diváci filmový zážitek odměnili neutuchajícím potleskem, který by svou délkou mohl soupeřit s tím, kterým končila projekce Vln na festivalu v Karlových Varech.
Český rozhlas na tuto konkrétní reklamu, která se objevila na sociální síti Instagram, upozornil posluchač. Podobné reklamy či příspěvky se ale na sítích objevují pravidelně a zneužívají různá média.
Tělovýchovná cvičení na Strahovském stadionu jsou spíš politický rituál než sportovní událost. Je logické, že klasická sportovní reportáž musela ustoupit politicky angažovanějšímu stylu.
Teď orchestr čeká vrchol celého zájezdu, a sice koncerty v Tokiu, pověstné Suntory Hall a Tokyo Opera City Tower. Poslední koncert pak rozhlasoví symfonici odehrají v neděli ve městě Nagoja.
Svoboda projevu. Tím se řídili jak rozhlasoví redaktoři, ale i zvukoví technici, kteří po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zvládli ještě několik dní nezávisle vysílat.
Změna by měla navazovat na tzv. mediální novelu, kterou nedávno schválila vláda a která počítá se zvýšením koncesionářských poplatků. ČT se kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu nebrání.
Pátá epizoda podcastové série Rozehra je z velké části právě o ženách ve sportovní redakci. Přestože je tato rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena.
„Koncesionářské poplatky zůstanou pod unijním průměrem, i když projde vládní novela,“ říká Marína Urbaníková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně.
Takzvaná velká mediální novela zajistí mimo jiné růst televizních a rozhlasových poplatků. Ředitelé České televize a Českého rozhlasu mají také podepsat memoranda o veřejné službě.
Vláda schválila takzvanou velkou mediální novelu, která kromě jiného zvyšuje poplatky za rozhlas a televizi. Kdo všechno a kolik by měl nově platit? Radiožurnál vysílal speciál k financování ČRo a ČT.
O zážitcích z cestování vyprávěl v pořadu Host Lucie Výborné bývalý redaktor Radiožurnálu Petr Vavrouška. Nyní se vrací do rozhlasu s podcastem Cestovatel, který bude od příštího týdne vysílat Dvojka.
Stále více lidí se vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.
Střet mezi Západem a Východem se v 70. a 80. letech přelil ze sféry geopolitiky také do oblasti sportu. Sport byl nástrojem politiky, někdy dokonce i jejím rukojmím.
Fanoušci Ewy Farne si budou moct píseň poprvé poslechnout 14. června minutu po půlnoci v aplikaci Spotify. Na klip si ale budou muset počkat až do třetí hodiny odpoledne.
Ve filmu Vlny hraje fiktivního novináře Československého rozhlasu, zbytek událostí a osob ve snímku je ale inspirován skutečností. „Každý den jsem do toho chtěl dát 200 procent,“ říká herec.
Tradičně poslední předvolební debatu uspořádal ve společném vysílání Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Web iROZHLAS.cz sledoval debatu online a ověřoval výroky kandidátů.
Film Vlny zavede diváky do prestižní rozhlasové redakce. Novináři mění zaběhnutá pravidla a dostanou se kvůli tomu do střetu s tajnými službami. Příběh je inspirovaný skutečnými osobnostmi.
Nahlédnout do tajů rozhlasového řemesla, setkat se s oblíbenými moderátory a užít si bohatý doprovodný program pro rodiny. To vše opět nabídne Den otevřených dveří v Českém rozhlase.