Ostravští školáci poměřili své síly během řemeslnické soutěže
Střední školy a učiliště lovily budoucí řemeslníky. Deváťáci si v ostravské soutěži Řemeslo má zlaté dno vyzkoušeli, jestli dokážou upravit rozžhavené železo nebo sbít dřevěnou krabičku. Namísto učitelů je ale tentokrát hodnotili zkušenější studenti, kteří se před lety rozhodli, že se budou živit vlastníma rukama.
Martin Vágner a Václav Šíma studují ostravskou Střední školu stavební a dřevozpracující. Své nástupce proto lanařili s kladivem v ruce. Sehraná dvojice jim během několik vteřin ukázala, co všechno se dá udělat z několika hřebíků a dřeva.
Po krátké ukázce se budoucí nábytkáři proměnili v porotce. Šestičlenné týmy školáků jim musely dokázat, že se v dílně neztratí. Ruku k dílu navíc musely kromě kluků přiložit také dívky.
„Je hodně těžké to hodnotit. Musíme to vždycky vidět na konci, jak to přibili, jak to mají pěkné, jestli to třeba nemají křivě. Tři skupiny dostaly 15 bodů,“ říká Martin Vágner.
Někteří deváťáci s kladivem chvílemi připomínali spíš slavné kutily Pata a Mata. I přes drobné problémy ale nakonec úkol zvládli. Spíš než v dílně se podobní šikulové za pár let vidí někde v hotelu nebo v počítačové firmě.
„Máme to rozhodnuté už dávno. Holky půjdou spíše na hotelovku, na cestovní ruch, nebo na obchodku. Kluci zase chtějí na informační technologii,“ naznačuje patnáctiletá Nikol. Našli se ale i školáci, kteří se s nářadím v ruce neztratili.
„Já mám taťku truhláře, možná spolu budeme mít firmu. Teď mu pomáhám, mám to jako brigádu,“ říká patnáctiletý Marcel.
Ještě před šesti lety chtěla většina rodičů mít doma budoucího vysokoškoláka. Teď se to pomalu mění.
„Děti i rodiče jsou reálnější. Představy směřují i na praktickou uplatnitelnost, protože čísla nezaměstnaných jsou vysoká a i rodiče už to berou v patrnost,“ potvrzuje Marcela Bučková z ostravského Informačního a poradenského střediska pro volbu povolání.
Letos se do soutěže Řemeslo má zlaté dno zapojilo 27 škol a o body bojovalo hned 432 školáků.