Plzeňští badatelé chtějí pomáhat s obnovou památek v Mosulu. Zapojit se může i široká veřejnost

Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni přispívají k záchraně historických památek v iráckém Mosulu. Shromažďují materiály, které by mohli použít při jejich obnově, a vkládají je do interaktivní mapy přístupné na internetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V malé pracovně Západočeské univerzity v Plzni vzniká unikátní projekt. Archeologové Karel Nováček a Lenka Starková sbírají informace o mizejících památkách v iráckém Mosulu

V malé pracovně Západočeské univerzity v Plzni vzniká unikátní projekt. Archeologové Karel Nováček a Lenka Starková sbírají informace o mizejících památkách v iráckém Mosulu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Archeologové z Plzně se rozhodli zmapovat památky, které stály v iráckém Mosulu, a aktivně se chtějí podílet na jejich nové výstavbě.

Mosul, město, které je v zemi druhé největší po Bagdádu, zabral Islámský stát zhruba před dvěma lety. Během jeho okupace byly zničeny nejcennější středověké stavby.

„Pečlivou analýzou satelitních snímků a mediálních zpráv jsme dospěli k číslu asi 38 staveb, které byly prokazatelně zničeny. Tento počet zahrnuje dvě stavby křesťanské, pět staveb pravděpodobně muslimských a zbytek jsou většinou sunnitské hrobky a mešity,“ konstatoval Karel Nováček z Filozofické fakulty ZČU Plzně.

Čeští archeologové sbírají podklady pro obnovu památek v iráckém Mosulu

Číst článek

O zničených stavbách se vědci snaží shromáždit co nejvíce informací. Čerpají při tom z dostupných zdrojů jako publikace, archivy evropských badatelů nebo sociální sítě. Vítaná je i pomoc soukromých dárců.

„Československo bylo významně zastoupeno v padesátých až osmdesátých letech řadou svých firem a specialistů v budování irácké infrastruktury. Celá řada geologů nebo třeba strojařů navštívila severní Irák a vytvořila si svou vlastní fotografickou sbírku. Cílem v tom případě je získat digitální kopie, nikoliv vlastnit nějaké fotografie, takže my bychom byli rádi za možnost si ty snímky naskenovat,“ poznamenal Karel Nováček.

Vědci také mapují významné památky, které zatím stojí. Ty ale na mapě projektu uvidí z bezpečnostních důvodů jen úzký okruh lidí. „Obáváme se toho, aby ta vrstva neposloužila jako návod k nějaké další vlně demolic,“ dodal Karel Nováček.

Martina Klímová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme