Poděbrady mají vlastní malý orloj
Vypadá to jako obyčejný plakátovací válec, kterých je v Poděbradech několik. Kdo ovšem přijde blíž, zjistí, že reklamy zvou kolemjdoucí na filmy a události, které jsou známé spíš z učebnic dějepisu. Navíc je doprovází hudba, která velebí město a jeho okolí. Ve skutečnosti je to poděbradské diorama, které namalovala a dnes slavnostně otevře výtvarnice a místní rodačka Lucie Seifertová.
Lucie Seifertová jen několik hodin před instalováním na poděbradské kolonádě dohlíží na dokončovací práce a vzpomíná, jak se nápad zobrazit dějiny Poděbrad formou plakátů zrodil:
"Doma jsem udělala válec jedna ku jedné z papíru, snědla jsem u toho asi čtyři tabulky čokolády a nepřišla jsem na nic. Říkala jsem, že jsem úplně zoufalá a nemůžu vůbec nic vymyslet," vysvětluje Lucie Seifertová a dodává: "Manžel mi poradil, ať z toho udělám plakátovací válec a zpracuju historii v plakátech, takže to není nápad můj, ale mého manžela."
Reportérka Lucie Husárová představuje v Ranním Radiožurnálu poděbradské diorama
Jiří z Poděbrad na koni, lázeňská oplatka a minerálka. To jsou hlavní motivy a z dějinných událostí zaujme třeba připomínka vyvraždění Slavníkovců.
„Já si myslím, že žádní potomci Slavníkovců se na mě nevrhnou, že tady ta mrtvola nevypadá jako Slavníkovec, že z jejich strany nehrozí žádný útok. Horší je to se současností,“ naráží výtvarnice na bratry Mašíny:
„Přesně tak. Vím, že je to horké téma, obzvlášť v Poděbradech, protože je hodně spolužáků bratrů Mašínů, lidi tady na ně mají dost rozdílné názory, víceméně celá republika. Jedni je považují za vrahy, druzí za hrdiny, tak jsem se to snažila napsat tak, abych nikoho neurazila.“
František Josef I. strávil ve městě 7 minut
Jeden z plakátů připomíná například to, že rekordmanem v délce pobytu v Poděbradech je František Josef I., který ve městě strávil necelých sedm minut.
„V Poděbradech byl vydán úžasný kalendář, myslím, že jeho autorem je pan Langr – současný starosta,“ říká výtvarnice Lucie Seifertová a sám starosta Ladislav Langr, který za nápadem stojí, dodává:
„Stále jsem přemýšlel, jakým způsobem přivést různé atraktivity do Poděbrad a při sledování filmu Shreck, když přichází Shreck s oslíkem do Dulocu, tam je taková krabice, kde se po zmáčknutí objeví figurky, které zpívají písničku, tak jsem si myslel, že něco takového legračního, co by trochu s nadsázkou představilo Poděbrady, by se Poděbradům hodilo."
Pohybový aparát diorama vymysleli a sestrojili otec a syn Klabanovi.
„Po vhození desetikoruny se spustí mechanický proces vevnitř, kdy se figury začnou hýbat, opona se zvedne a otevře se divadélko. Ještě to bude mít měděnou střechu, která bude z válce dělat poděbradskou věž. Bude to vršek, který bude takovou citací tvaru na poděbradském zámku na věži,“ dodává 22letý student architektury Tadeáš Klaban.
Oslavnou písničku nazpíval Petr Pancho Prchal s poděbradským dětským sborem Kvítek. "Je to o tom, že jsou Poděbrady nejlepší, že jsou to skvělý lázně. Všichni se tu uzdraví a bude všechno hezký a veselý," dodává autor hudby Petr Pancho Prchal.
Návštěvníci ji poprvé uslyší dnes, dvě hodiny po poledni.