Podle lidí z ústeckého Střekova byla evakuace během povodní předčasná, nemohli zachránit víc majetku

Před měsícem začali lidé z městských služeb stavět na ústeckém Střekově mobilní protipovodňovou stěnu. Na město se hnala 11metrová povodňová vlna a lidé s napětím očekávali, jestli zeď vydrží a ochrání domy na Střekovském nábřeží. Evakuace, kterou ústecký magistrát nařídil, byla podle lidí z nábřeží předčasná, a mohli tak zachránit další majetek. Podle radnice je třeba rozhodnutí krizového štábu respektovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená silnice v Ústí nad Labem – Střekov

Zatopená silnice v Ústí nad Labem – Střekov | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Když ji začali stavět, tak si říkáte, že je dobře, že tady je. Pořád doufáte, že je natolik velká a vysoká, že nás ochrání. Je fakt, že ta stěna nějaké opodstatnění má, protože kdyby nebyla, tak jsme byli zaplaveni mnohem dřív a ten barák by dostal větší ránu. Škoda že nebyla koncipovaná třeba o 50 centimetrů výš,“ vzpomíná na nedávné události Jaroslava Faiglová z ústeckého Střekova.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předčasné evakuaci lidí z ústeckého Střekova natáčel redaktor Jan Bachorík

O možných úpravách protipovodňové stěny se už teď přemýšlí. Návrat na začátek června ale pro lidi ze Střekova lehký není.

„Pořád na to myslíte, když se o tom bavíte s odstupem času, tak už to není tak emotivní, ale já bych řekla, že se ten strach dá přirovnat k úmrtí blízkého člověka,“ popisuje Jaroslava Faiglová dobu, kdy s napětím sledovali stoupající Labe. Voda nakonec jejich dům zaplavila. Teď se musí spolu se sousedy vypořádat s opravami.

„Změnilo se to, že tady máme všechny ty spodky vyklizené. Snažíme se vysoušet přirozenou cestou, protože dole nemáme elektřinu. Ale jinak na to vzpomínáme s hrůzou, protože jak začne pršet, tak máme strach, že se situace bude opakovat,“ říká Faiglová.

S následky povodně se snaží všichni lidé vypořádat co možná nejrychleji. I když nedávají na první pohled znát smutek nebo únavu, jedna věc je rozhodně v klidu nenechává. Evakuace byla podle lidí z nábřeží předčasná a oni mohli zachránit další majetek.

Střekovská nábřeží 10.6.2013 - úklid po povodních | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Myslím si, že tady klidně mohlo jezdit auto s hlásnou troubou a už v noci mohlo hlásit, aby se lidé postupně připravili na evakuaci, která byla do devíti hodin. Lidé mohli hromadu věcí zachránit. To jim tady opravdu zazlíváme,“ říká Faiglová.

Podle radního města Ústí nad Labem Pavla Dlouhého z ČSSD ale rozhodnutí o evakuaci není jednohlasné nařízení. Vše musí schválit krizový štáb.

„Skupina odborníků, složená z hasičů, policistů, pracovníků Povodí Labe, pracovníků evakuačních center, jsou tam starostové městských částí a řada dalších osob. Krizový štáb pak hlasuje, rozhodnutí je úřední, je třeba ho respektovat,“ vysvětluje Dlouhý.

Obyvatelé odešli, přišli turisté

Střekovským ale hlavně vadí to, že do 9. hodiny museli opustit svoje domovy, ale později během dne potkali na nábřeží povodňové turisty.

„Když jsme sem potom přijeli odpoledne, tak jsme zjistili, že tady lidé procházejí s fotoaparáty. A když tady mohli chodit povodňoví turisté, tak my jsme mohli v tu dobu ještě vyklízet nebo zavolat odborné firmy, aby tady něco demontovali a tak,“ vytýká Faiglová.

Střekovská nábřeží 10.6.2013 - úklid po povodních | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Radní Pavel Dlouhý její výtky chápe, krizový štáb se ale musel zachovat tak, aby povodně někoho nestály zdraví nebo život:

„Rozhodnutí o evakuaci se řídí podle předpovědi Povodí Labe. Jestliže v neděli večer Povodí Labe změní svoji předpověď a řekne, že zítra v poledne tu může být kulminační vlna na hladině 11 metrů, tak pak musí krizový štáb jednat rychle, ale tak, aby nedošlo k poškození zdraví nebo dokonce k ohrožení životů.“

Magistrát se teď snaží dát dohromady alespoň nějaké peníze, aby pomohl lidem zasaženým povodní. Zároveň se také připravuje rozšíření fondu bydlení tak, aby z něj mohli lidé čerpat peníze na úpravy svých domů po velké vodě.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme