Pokuty za nedostatky ve výkupnách kovů mohou dosáhnout i statisíců korun
Většina z testovaných výkupen kovů na Vysočině porušuje zákon. Šesti z nich reportérka Českého rozhlasu nabídla dopravní značky a pět z nich jí nabídlo peníze. Provozovatelé sběren je vykupují i přes podezření, že byly ukradené, ale i s vědomím, že porušují obecně závazné právní předpisy. Potvrdil to redakční test i kontroly České obchodní inspekce.
Policie i Česká obchodní inspekce (ČOI) se chystají do výkupen znovu, nebude to ale brzy. Ředitel ČOI pro Vysočinu sdělil, že je potřeba nechat všechno „vychladnout“.
Odvysílání reportážního testu na Radiožurnálu způsobilo silné reakce. Jeden z provozovatelů se kvůli veřejnému důkazu velmi zlobil. Další naopak tvrdil, že neví, co jeho zaměstnanec dělá.
Reportáž Olgy Štrejbarové o výkupnách kovů na Vysočině v Odpoledním Radiožurnálu
Informaci o skrytém mikrofonu Českého rozhlasu dostali ještě před odvysíláním reportáže, nicméně reakce byly velmi bouřlivé.
Teď si výkupny budou dávat zkrátka velký pozor na to, co vykupují, jestli mají všechno v pořádku, včetně chybějícího ceníku, úředně neověřeného měřidla, evidence a dalších věcí.
Inspektoři říkají, že právě takové veřejné odhalení je leckdy efektivnější než pokuty, nicméně na kontroly určitě vyrazí, ale nejdříve za měsíc.
Reportérka Olga Štrejbarová mluví živě o výkupnách kovů na Vysočině v Odpoledním Radiožurnálu
Pokud jde o pokuty, v případě, kdy výkupny byly ochotné bez problémů vykoupit dopravní značení, se jedná o podezření z trestné činnosti. Chybějící značky a víka od kanálů jsou nesmírným nebezpečím při dopravě, takže při takových zjištěních inspektoři nedávají pokuty, ale okamžitě volají na policii.
Pokud jde o nedostatky v dokladech, cenách výkupů, vahách podobně, tam už inspekce pokuty ukládá – jde o desetitisíce korun. Pokud je případ opakovaný, tak pokuty šplhají až ke statisícům korun.
Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.