V Příbrami se nachází jediné místo, kde zpracovávají vysloužilé lithiové baterie. Jejich recyklace je ale složitá. Ty nejcennější kovy, které baterie mohou obsahovat, jsou kobalt a nikl.
Pokud nejsou malé tlakové nádoby od laků na vlasy, deodorantů nebo repelentů prázdné, při dalším zpracování může hrozit výbuch. Jak se to stalo třeba loni v areálu Pražských služeb.
„Čím hůře se nám tu společně bude fungovat, tím hůře se každému z nás bude žít. Je to trochu úkol pro každého z nás, abychom si tu realitu dělali trochu příjemnější,“ řekl v rozhovoru Karel Kovář.
Rodná Olomouc má k jeho umění podle jeho slov největší výhrady. „Zajímavé, že nejhůř moje sochy akceptují v Olomouci, to je občas složité,“ popisuje Jan Dostál. V zahraničí je to právě naopak.
Bezkontaktní čipy s informacemi by jednou mohly mít podobu téměř neviditelné vrstvičky. Unikátní metodu ukládání dat přímo do molekul vyvinuli vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
Číšníci a kuchaři při epidemii koronaviru z gastronomie odešli, zpátky se ale vracet moc nechtějí, píše pondělní Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
V pátečních novinách se například dočtete, že ministryně financí by chtěla obnovit pozastavenou elektronickou evidenci tržeb, pokud by i po volbách zůstala v čele resortu.
Čeští vědci se dostali na titulní stranu prestižního vědeckého časopisu Science. Sodík přidávali do kapalného amoniaku, ve kterém nereaguje tak explozivně. Místo toho roztok zbarví do odstínu mědi.
Ve středečním výběru z médií se dočtete, že Správa státních hmotných rezerv nemůže nakoupit masky a polomasky, píšou Hospodářské noviny. Armáda podle deníku E15 kupuje se spojenci létající tankery.
„Pokud se nám nelíbí určitá mediální zpráva, začneme mlátit toho, kdo ji přináší,“ říká Kovy. Jeho odběratelé se už počítají ve stovkách tisíců, sledovanost videí pak má v řádech milionů.
Karel Kovář alias Kovy je nejviditelnějším zástupcem toho, čemu se dnes říká „YouTube pro dospělejší publikum“: ve svých videích se nevyhýbá politice ani společenským tématům.
Český youtuber Karel Kovář alias Kovy ve čtvrtek společně se dvěma svými kolegy z Německa a Belgie dostal příležitost pořídit rozhovor s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Za kilo železného šrotu dostanete v některých sběrnách méně než za kilo papíru. Za šrot průměrně kolem dvou korun třiceti haléřů, za papír můžete dostat někde až dvě koruny sedmdesát haléřů.
Finanční správa kontrolami dvou firem odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly 4,5 miliardy korun. Radiožurnálu to řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
Sběrny zřejmě budou za šrot platit už jen bezhotovostně. Novelu zákona o odpadech, která to nařizuje, dnes schválili senátoři. Za kovový odpad tak lidé dostanou peníze buď z poštovní poukázky, nebo převodem na bankovní účet. To už od března zavedla vyhláška ministerstva životního prostředí.
Vláda ve středu pozdě večer schválila další opatření proti krádežím kovů. Pomoci mají hlavně kamery ve sběrnách nebo centrální registr těchto míst. Cílem je snížit kriminalitu spojenou s výkupem kovového odpadu, která ohrožuje i bezpečnost na silnicích nebo železnicích a ničí veřejný i soukromý majetek.
Výkupny kovů našly nový způsob, jak obejít vyhlášku ministerstva životního prostředí. Peníze tak dál vyplácejí v hotovosti. Lidé odevzdají kovový šrot ve sběrně, získají za něj fakturu a tu si nechají o kus dál proplatit. Podle České obchodní inspekce jde ale o jasné obcházení zákona.
Zloději letos ukradli o polovinu méně kovů než loni. Škody, které způsobili, pak klesly téměř o třetinu. Vyplývá to z výsledků za březen až květen, které zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Výkup starého železa ztížila sběrnám vyhláška ministerstva. Od 1. března musí lidé dostat peníze za kovový šrot na účet nebo složenkou.
Bezmála půl tuny kradených kovů zajistili policisté při středeční razii Blue 24. Stovky policistů spolu s inspektory životního prostředí procházely vlaky, nádraží a sběrny kovů v celé zemi. Pátrali tam po zlodějích, nelegálních migrantech a dealerech drog. Zadrželi 35 lidí.
Krádeží kovů na železnici za posledního půl roku výrazně ubylo. Při razii s názvem Blue 24 minulý týden policisté zkontrolovali přes 1700 výkupen a sběren. Zadrželi při tom šest podezřelých a zajistili bezmála 320 kilogramů kradených kovů.
Sběrny budou moci i nadále od fyzických osob vykupovat kovy. Sněmovna zamítla senátní návrh, podle kterého by mohly kovy sběrny vykupovat jen od živnostníků a firem, kterým by platily převodem na účet. Senátoři tak chtěli zabránit krádežím kovů, které zatěžují nejen obecní rozpočty.