Podle ÚOHS nemá na trhu s máslem žádný producent ani obchodník dominantní postavení. „Úřad tedy zjišťuje zejména indicie možného koluzivního jednání nebo nekalých obchodních praktik,“ napsal mluvčí.
Mimo reklamace si zákazníci stěžují třeba na dobu dodání. U zboží totiž tyto e-shopy často uvádí expedici do 24 hodin, to ale neznamená, že zboží brzy dorazí.
Spotřebitelé podle Kotrby na brašnářství v posledních dnech podali asi desítku podnětů. Ze zákona o ochraně spotřebitele může firmě hrozit pokuta až pět milionů korun, doplnil mluvčí.
Kontrolní akce byla zaměřena především na prověřování dodržování právních předpisů, upravujících nabídku a prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek i elektronických cigaret.
Předmětem stížnosti má být třeba to, že e-shop nepočítá slevy podle evropských pravidel a nedostatečně informuje o možnosti reklamace nebo odstoupení od smlouvy.
Jméno novináře Josefa Klímy bylo opakovaně zneužito na podvodných webech nabízejících preparáty na léčbu kloubů. Stránky mají za cíl pouze získat osobní údaje a peníze z lidí, kteří reklamě uvěří.
Více než polovina z téměř 2000 modelů hraček, které Česká obchodní inspekce loni zkontrolovala, měla nedostatky, 400 modeů nevyhovovalo technicky. Jako nebezpečné označila dvě elektrické hračky.
Chtěli ušetřit za letenky, najít si práci v Německu či dostat garantovaný tip na kurzové sázení. Místo toho dostali fakturu na uhrazení téměř deseti tisíc korun. Případ řeší inspekce i policie.
Spotřebitelské centrum dTest společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv varují před podvodnými a neschválenými léky a doplňky stravy. Na jejich prodej se zaměřují takzvaní ezošmejdi.
Podle odborníka na e-commerce Štěpána Kmocha umožňují mezery v zákoně „řadu agresivních a zjevně neetických podnikatelských praktik“. Nepomáhá ani nejasné rozdělení kompetencí mezi úřady.
Za internetové volavky se považují auta, která jsou stará například dva tři roky, mají nízký nájezd kilometrů, dobrou výbavu a nízkou cenu. Prodejce ale ve skutečnosti vozidlo nemá a vnucuje jiné.
Hlavní změnou v novele o ochraně spotřebitele je to, že prodávající musejí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou výrobek prodávali v posledních třiceti dnech před poskytnutím slevy.
„Kdyby mě můj pacient oslovit s dotazem, jestli si má takovou aplikaci stáhnout, tak mu řeknu, že nikoliv,“ říká místopředseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
Při šesti kontrolách inspektoři u jednoho stánku zjistili, že prodejce nabízí pyrotechnické výrobky kategorie F4, tedy pyrotechniku, která představuje velké nebezpečí.
„Když si zabouchnete dveře, zkuste zachovat chladnou hlavu, protože zámečník by vám měl tu cenu říci předem,“ říká Fröhlich. „Když řeknou, že neví cenu předem, tak je to varovný signál.“
„Může vést až smrti uživatele tím, že se uživatel dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230 V,“ uvedla inspekce.
Hrbata působil i jako náměstek exministra obrany Alexandra Vondry (ODS), dostal peněžitý trest 432 tisíc korun. „Napadená soudní rozhodnutí z ústavněprávního hlediska plně obstojí,“ stojí v usnesení.
Z dat o kontrolách České obchodní inspekce v loňském roce vychází, že prodejci alkohol nezletilým prodají zhruba v 60 procentech případů. Navíc přibývá mladistvých, kteří si ho kupují na internetu.
K velkému rozvoji takzvaných šmejdů na trhu s fotovoltaikou přispěla energetická krize – nepoctiví podnikatelé lákají zákazníky. Desítky stížností eviduje i Česká obchodní inspekce.
„Je to soukromoprávní spor a doporučujeme, aby se lidé obrátili na soudy, a to ideálně co nejdříve. Nebo věc řešili mimosoudní cestou,“ upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
„Na druhou stranu je třeba říct, že naše legislativa popisuje výběr zákazníků jako diskriminaci. A tam je otazník, jestli je to dobře, nebo špatně,“ upozorňuje prezident Asociace hotelů a restaurací.
Ministerstvo zaznamenalo podnět, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen ve slevové akci za 32,90 Kč, a cena bez slevy byla 39,90 Kč. Podle Nekuly ale cena v akci byla běžná cena.
Kvůli nedostatečné izolaci hrozí uživatelům nabíječky nebezpečí kontaktu se síťovým napětím 230V, které může vést k úrazu elektrickým proudem i případné smrti.
Obchodníci se při slevových akcích musí od ledna řídit přísnějšími pravidly. Cílem je zamezit falešným slevám. Jak to bude fungovat, vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.
„Zpravidla neušetříte,“ zdůrazňuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Podle zkušeností inspekce se 9 z 10 zprostředkovatelů energií dopustí nějaké nekalé obchodní praktiky.