Pražský magistrát chystá další opravu Karlova mostu. Z chyb se prý poučil
Na Karlově mostě začal průzkum, který ukáže, jak památku opravit co nejšetrněji. Pražský magistrát se tak připravuje na další etapu rekonstrukce. Její první část skončila před třemi lety a kvůli neodborným zásahům do zábradlí mostu si vysloužila silnou kritiku památkářů.
Podle organizace UNESCO opravy most dokonce poškodily. Úředníci magistrátu teď slibují, že chyby se nebudou opakovat. Dělníky chtějí na most znovu poslat už v polovině příštího roku.
Světlejší kameny na zábradlí kolemjdoucím napoví, která místa před třemi lety opravili dělníci, aby do mostu nezatékalo. Podle památkářů ale stavbaři ve skutečnosti pokazili, co se dalo.
„Snad vůbec nejhroznější bylo to, že se na první fázi hledělo, jako kdyby se jednalo o úplně běžný most – kameny byly opracovávány nikoliv ručně, ale strojově. Potom to nesedělo, sesazování bylo naprosto příšerné, dodneška to tam můžete vidět. A kameny, protože neseděly, byly nakonec spojovány silikonem,“ říká Pavel Ries z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.
Náměstek pražského primátora Václav Novotný z TOP 09 slibuje, že při další etapě oprav, která by měla začít v polovině příštího roku, se takové chyby opakovat nebudou. Napomoci tomu má stavebně historický průzkum.
„Abychom se z toho poučili, aby se nestalo to samé, tak právě proto je most předmětem tak důkladného zkoumání. Abychom jakémukoli excesu tohoto druhu předešli,“ vysvětluje Novotný.
Ve druhé etapě rekonstrukce čeká Karlův most oprava mostních oblouků a pilířů. Dělníci proto budou pracovat pravděpodobně z lešení nad hladinou a lidé se budou moci po mostě procházet bez překážek.