Pro jedny umění, pro druhé vandalismus. Pražské čtvrti bojují s graffiti po dobrém i po zlém
Není pražská čtvrť, která by se nepotýkala s graffiti. Každá městská část se snaží řešit problém takzvaného městského folkloru po svém. Někde investují do speciálních nátěrů, někde by ocenili vyšší tresty za vandalství a jinde zase zřizují takzvané legály.
Například Praha 4 se rozhodla, že nechce vést jen válku, ale spíš se pokusí o dialog.
Letos na podzim přibyly na území městské části další čtyři legální plochy, celkem je jich tedy na čtyřce devět. Sprejeři na nich mohou volně tvořit, aniž by se dopouštěli trestného činu.
Jak se pražské části vypořádávají s fenoménem graffiti, zjišťovala Zuzana Márová
„My jsme nechtěli jít jenom cestou represe. Víme, že to je fenomén, který nelze v podstatě odstranit, takže jsme si řekli, že jim zkusíme dát plochy, kde to budou moci dělat. Obecně odezva je pozitivní, samozřejmě jsou skupiny, které s námi spolupracují, to znamená využívají ty plochy, na druhé straně jsou lidé, kteří nikdy spolupracovat nebudou,“ vysvětluje postoj Prahy 4 mluvčí Jiří Bigas.
Ne všechny městské části se ale ke graffiti staví tak smířlivě. Například Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký si nemyslí, že by legální zdi na Praze 1 fungovaly. Už proto, že řada tvůrců jsou cizinci.
„Také bychom uvítali zpřísnění legislativy a zpřísnění trestů za poškozování majetku. Je problém v památkově chráněné zóně UNESCO opatřovat domy takovými nátěry, jako to třeba funguje na Praze 6 nebo jinde,“ podotýká Lomecký.
Represe nic neřeší, říká tvůrce graffiti
Pohled z takzvaně druhé strany přidává Michal Škapa. Začínal také jako ilegální tvůrce graffiti, dnes pracuje jako grafik a živí se i jako umělec na volné noze. Legální plochy hodnotí pozitivně.
„Rozhodně je to cesta, kterou jít, a doufám, že se to rozšíří i do více městských částí. Represe podle mě nic neřeší, takže rozhodně by město mělo s touto skupinou nějak kooperovat a vést dialog. Graffiti scéna je rozvrstvená a jsou tam lidi, kteří se věnují jenom legálům, ale jsou tam i lidi, kteří tohle naprosto neuznávají, a jediné, co uznávají, je malovat na vlak,“ říká Michal Škapa.
Jako příklad, jak může vypadat přínosná spolupráce města a tvůrců graffiti zmiňuje, Michal Škapa trafostanice na Praze 11, která je ve spolupráci se společností PRE poskytla tvůrcům street artu včetně malého obnosu.