Mladí umělci si předem udělali i výzkum, co by se na dané místo hodilo. Nedaleko mateřské školy to třeba budou nákresy pohádkových postav. Podobu graffiti konzultovala škola i s památkáři.
Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na nejstarším pražském mostě objevily 9. července 2021. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp.
Restaurátor Jakub Tluchoř prý vandalské projevy sprejerů podle svých slov odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za nejrozsáhlejší.
Policie se případem zabývá od pátku, kdy se na části Karlova mostu objevily nápisy nasprejované nesmyvatelnou modrou barvou. Jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci jedné ze soch i na lampě.
Karlův most posprejoval loni v létě Benjamin Wittig spolu se svým bratrem. Stejný trest udělený před rokem jeho mladšímu bratru Niclasu Steigerovi již nabyl právní moci.
Žádná z bezpečnostní kamer posprejování mostu zřejmě nezachytila. Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové do prostoru pod mostem žádné kamery nedohlédnou.
Zeď by měla v budoucnu zdobit pouze díla odkazující na Johna Lennona a provedená profesionálními umělci. Na zdi by měly být i vícejazyčné informace o vzniku, stejně jako pravidla, jak se chovat.
Za posprejování Karlova mostu v Praze uložil ve čtvrtek soud dvojici německých turistů roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100 tisíc korun.
Památkáři řeší, jak odstranit graffiti z Karlova mostu v centru Prahy. Nechtějí ho ještě více poškodit, proto nezvolí mechanické odstranění, ale chemickou variantu pomocí rozpouštědel.
K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři, je potřeba restaurátorský záměr schválený památkáři, řekla mluvčí TSK.
„Stačila pouze zákonná výzva a oba pachatelé zůstali stát, nepokusili se utéct ani odhodit sprej, který jeden z nich držel v ruce. Ten druhý popíjel pivo,“ popsala mluvčí strážníků Irena Seifertová.
„Máme z toho dobrý pocit, za tu dobu jsme tu předvedli obrovský kus práce, do toho nám pršelo, byla zima, museli jsme dělat v dešti i večer potmě,“ shodují se sprejeři.
Po bezmála pěti měsících vyšetřování policie zadržela a obvinila pachatele, kteří na konci dubna v Praze posprejovali několik obchodů podporujících iniciativu HateFree Culture a vestibul metra.
Několik pražských kaváren, obchod a stanici metra v noci na dnešek posprejovali vandalové výhrůžnými nápisy a neonacistickými symboly. Případy už vyšetřuje policie. Podniky vesměs patřily k iniciativě HateFree Culture, která bojuje proti nenávisti.
Policisté pátrají po vandalovi, který ve středu po poledni posprejoval Karlův most. Případ vyšetřují jako poškozování cizí věci, pachateli za to hrozí až tři roky vězení. Kdy kresba z památky zmizí, není zatím jasné.
Sprejeři v České republice způsobí ročně škody za desítky milionů korun. Podle policejních statistik za poslední 4 roky přibylo nelegálních graffiti o 40 procent. V loňském roce registrovala policie 4273 případů poškození cizí věci formou sprejerství.
Devět měsíců vězení a k tomu tři rány rákoskou dostanou dva mladí Němci za to, že posprejovali soupravu metra v Singapuru. K tomu ještě musejí zaplatit pokutu přesahující v přepočtu 35 tisíc korun.
Policie odhaluje více sprejerů než dříve. Daří se to hlavně díky sociálním sítím, kde si pachatelé domlouvají hromadné akce. Informaci přinesl deník Právo.
Ve Zbýšově na Vyškovsku včera večer vandalové za plného provozu posprejovali vlak. Předtím mu záchrannou brzdou zabránili vyjet ze stanice. Po cestujících, kteří chtěli ničení zabránit, házeli pachatelé kameny a prchli ještě před příjezdem policie.
Není pražská čtvrť, která by se nepotýkala s graffiti. Každá městská část se snaží řešit problém takzvaného městského folkloru po svém. Někde investují do speciálních nátěrů, někde by ocenili vyšší tresty za vandalství a jinde zase zřizují takzvané legály.
Stále větší problémy dělají brněnskému dopravnímu podniku vandalové. Nejvíc přibývá poškrábaných a poleptaných skel ve vozidlech, přičemž firma na neustálou výměnu oken nemá peníze. Škody se pohybují kolem šesti milionů korun ročně. Dopravce proto dnes zahájil další fázi antivandalské kampaně - součástí budou například workshopy na školách a vyčleněné legální plochy pro grafitti.
4:22
|Igor Maňour, Klára Stejskalová, Helena Šulcová|Zprávy ze světa
Milionové škody si každoročně připisují dopravní podniky, železnice i další společnosti kvůli řádění sprejerů. Německé dráhy teď vytáhly do boje. Proti graffiti chtějí nasadit bezpilotní letouny.
Senior sprejerem je titul happeningu, při němž dnes odpoledne spojí své síly mladí výtvarníci s o několik generací staršími klienty centra pro seniory na pražské Pankráci. Nezvyklé setkání má vyústit v obří street-artové dílo na oprýskané zdi domu.