Radnice mají problémy s vítáním nových občánků. Kvůli zákonu o základních registrech

Klasické vítání nových občánků na radnicích nebo veřejné gratulace seniorům už více než půl roku znemožňuje zákon o základních registrech. Ten úřadům zakazuje jakékoliv předávání osobních dat dalším subjektům - v tomto případě komisím pro občanské záležitosti. Na problém upozornila radnice v Rožnově pod Radhoštěm.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítání občánků v Opatovicích nad Labem

Vítání občánků v Opatovicích nad Labem | Foto: Martin Karlík

Radnice v Rožnově pod Radhoštěm pořádala společenská setkání s rodiči novorozenců zhruba čtyřikrát do roka. Nyní hledá jiné řešení, jak v tradici pokračovat.

„Protože mladí lidé jsou na sociálních sítích jako doma, budeme určitě na web města vyvěšovat, že tehdy a tehdy se koná vítání občánků a všechny rodiče s miminky, která se narodila v nějakém období, zveme do obřadní síně. Bude se to konat s kulturním programem od - do. Samozřejmě využijeme i úřední desky,“ vysvětluje starostka Markéta Blinková z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítání nových občánků na radnicích nebo gratulace seniorům znemožňuje zákon o základních registrech. Podrobnosti zjišťoval redaktor Roman Verner

Podle ní nejde jen o formální záležitost: „V době, kdy je obecně nízká porodnost, tak si myslím, že vítání každého nového človíčka je pro vedení města úžasnou příležitostí, jak ty rodiče přesvědčit, aby ten človíček, když už se tady narodil, tady i zůstal.“

Oslovení rodiče by ale proti takovému využití osobních dat neprotestovali.

„Mně osobně by to určitě nevadilo, to byla hezká tradice, takže je to velká škoda; Nevadilo mi to ani v době, kdy mě valašskomeziříčská radnice pozvala a tak jako u některých ostatních změn, ani tuhle legislativní změnu vůbec nechápu,“ potvrzují.

Horší ale je, že vesnice a menší města nemají přehled o počtu svých občanů. Obce s rozšířenou působností, pod které spadají, totiž podle zákona nesmějí dále předávat osobní data obyvatelstva. Dřívější praxi čtvrtletního vykazování narození, úmrtí či stěhování lidí už nemůže využívat ani bezpartijní starosta Zubří Jiří Randus.

„Protože my o pohybu obyvatel nemáme žádnou šanci nic zjistit. Jediný, kdo může vědět, kdo kdy se narodil, je matrikářka. Pokud by ona řekla něco dál, tak porušuje zákon,“ přibližuje.

„Teprve před volbami dostáváme od trojkových měst informace, kde kdo má trvalé bydliště a tak dále. To ty souvislosti má, samozřejmě, protože podle trvalého bydliště na osobu vybíráme poplatky za odpad, takže jedno souvisí s druhým,“ dodává.

Města se teď budou obracet na ministerstvo vnitra s žádostmi o legislativní změny.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme