Ručně vyráběné mýdlo může být nezvyklým suvenýrem z Moravského krasu
Většina z nás bere mýdlo jako věc denní potřeby, bez kterého se neobejde. Málokdo se ale zamyslí nad tím, jak vlastně vzniká. Většinou se jedná o průmyslové výrobky, stále ale existují místa, kde se mýdlo vyrábí ručně. Takovým je například i chráněná dílna Mydlidědek v Lažánkách u Blanska.
Na začátku je ohřátá tekutá směs, takzvaný mýdlový základ. Do něj se následně přimíchávají různé ingredience, které mýdlu dávají vůni a barvu.
„Třeba máme nádherné růžové lístky, konopný list, potom máme pomeranč, meduňku, měsíček lékařský. Bylinky se nadrtí a přidávají se do mýdel,“ popisuje majitelka dílny Daniela Koplová.
Pak zbývá jen počkat, až tekutá směs nalitá do forem ztuhne. Pak se jen vyklopí, nakrájí na kousky a tak mýdlo dostává svou konečnou podobu.
Mydlidědek už několik let funguje jako chráněná dílna. Vyrábí se tady svíčky z včelího vosku a především mýdla – glycerinová a z palmového oleje.
Rozdíl mezi průmyslově vyráběným a tím z dílny Mydlidědek je podle Daniely Koplové znát.
„Nám každé mýdlo projde rukama a je to v podstatě malá ruční výroba. My si s těmi mýdly pěkně vyhrajeme a v podstatě to máme všichni rádi, takže se to tam musí ukázat,“ říká.
Mýdla z Lažánek nesou označení Regionální produkt – Moravský kras. Turisté, kteří zavítají do této oblasti, jsou zváni k návštěvě dílny, aby se podívali, jak mýdlo vzniká a také si ho zkusili sami vyrobit.
„Může přijet rodinka, sednout si na kafíčko a děti si můžou vyrobit svíčku nebo mýdlo. Mohou si tady udělat takový pohodový výlet, podívat se do jeskyní a spojit to všechno dohromady,“ těší se na návštěvy Koplová.