Stovky pacientů pardubické nemocnice jsou před soudem. Kvůli směnkám
Stovky pacientů pardubické krajské nemocnice se dostaly před soud za nezaplacený regulační poplatek. Nemocnice totiž v minulém roce prodala dluhy za zdravotnické poplatky společnosti ZANA Invest, která je vymáhá zpět. Bez upomínky teď lidem poslal krajský soud obsílku, kde firma žádá zaplatit dlužných 30 korun a dalších skoro 7000 za náklady právníka.
Podobný dopis od Krajského soudu v Hradci Králové dostala i maminka paní Jaroslavy.
„Směnka nás velice zaskočila, protože jsme nevěděli, odkud vlastně je,“ ukazuje doklady paní Jaroslava a domnívá se, že jde o regulační poplatek z pardubické nemocnice.
Účtenku za platbu poplatků sestry automaticky nedávají, ten si musíte vyžádat. Jenže málo kdo si účtenku opravdu vezme a schová si ji.
Paní Jaroslava nevěří, že by maminka poplatek nezaplatila:
„Moje maminka nejdříve plakala, že něco podepsala, není si toho vědoma. Reakce těch starších lidí je: já to zaplatím, ať nemáte vy ani já ostudu, že někde něco dlužím.“ A se zlobí, že nedostala ani žádnou upomínku.
Pozor na podpis
Regulační poplatky začala zdravotnická zařízení vybírat v roce 2008 a nemocnice si nevěděly rady, jaký model výběru zavést.
V Pardubicích tedy fungovaly dva způsoby v případě, že člověk neměl u sebe potřebnou hotovost. Buď podepsal uznání dluhu, nebo směnku. Nejspíš záleželo na výběru zdravotních sester, jaký formulář člověku předloží.
Maminka paní Jaroslavy před operací pravděpodobně podepsala mezi horou jiných papírů i směnku na regulační poplatek. Podle tehdejšího právníka pardubické nemocnice Josefa Rokose to vycházelo z legislativy:
„Co se týká hospitalizace, jak zákon dává, tam byla úhrada do osmi dnů od ukončení hospitalizace. Tam určitá tolerance časová na zaplacení byla, u ostatních zákon vůbec nepřipouštěl nějakou toleranci.“
U směnky není nutná upomínka
U podepsání směnky, na rozdíl u uznání dluhu, nevzniká právo dlužníka na upomínku. Proto nemocnice dlužníky podepsané pod směnkou neupomínala.
Za tři roky se celková suma za nezaplacené poplatky vyšplhala na čtyři miliony korun, a tak nemocnice dluhy prodala vymahačské firmě ZANA Invest.
Ta si kromě 30korunového poplatku účtuje i služby advokáta a náklady řízení, které jsou dalších téměř 7000 korun.
Jana Kliková z Krajské soudu v Hradci Králové radí lidem se odvolat:
„V některých případech se stalo, že vrchní soud rozhodl o tom, že náklady řízení, které uplatňoval advokát jako svoji odměnu, nebyly účelně vynaložené náklady s uplatněním věci a stanovil povinnost zaplatit pouze soudní poplatek vy výši 600 korun.“
Stovky lidí tak nezaplacených 30 korun v pardubické nemocnici může stát i několik tisíc korun.