Těžařům neustoupíme, zní z Bělé na Opavsku

Malá vesnice na Opavsku s nenápadným názvem Bělá je už mnoho let trnem v oku těžebních firem i státních úřadů. Stojí na bohatém nalezišti kvalitního písku za miliardy korun, ale netají se tím, že proti těžbě udělá cokoliv. Nechce skončit jako součást dobývacího prostoru. Problém je v tom, že se obci nedaří cenné pozemky od státu získat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Bělé mají strach, že vedle jejich domků vznikne pískový lom

Obyvatelé Bělé mají strach, že vedle jejich domků vznikne pískový lom | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Blíží se večer a k venkovnímu posezení u restaurace se začínají scházet štamgasti. Servírka se na nic neptá a v ruce už drží další pivo. Kromě fotbalu se probírá stále a pořád to samé. Písek. Tisíce tun pod hospodou a všude kolem.

„Jsou to lidi, kteří chtějí zbohatnout na bělském písku,“ netají se jeden ze štamgastů svými názory na ty, kteří jsou zastánci těžby. „Starosta se tomu snaží zabránit, ale obec je malý hráč.“

„Každého bych vyhnal,“ přidává se další. „Vzhledem k tomu, jaký je stanoven dobývací prostor, by se v případě těžby některé rodinné domky dostaly do těsné blízkosti pískového lomu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Těžařům neustoupíme, zní z Bělé na Opavsku

Obrazně i doslova má nejzvučnější hlas starosta Karel Krupa zvolený za nezávislé kandidáty. „Ať se pozemek převede na stát,“ přeje si. „Obec je přece základní jednotkou státu.“

Obec se všemožně snaží zamezit dostupnosti pozemků, které by se měly změnit na pískovnu | Foto: Martin Knitl

Pozemkový fond zatím nerozhodl, komu pozemky připadnou

Aby člověk pochopil, oč tu přesně jde, je dobré se projít po okolí. Na mnoha místech prý stačí jen několikrát hrábnout rýčem a narazíte na ložisko písku.

Desítky sporných hektarů ovládá Pozemkový fond. Obec je chce převést na sebe. Výměnou nabízí jiné pozemky. Případný rozdíl je rozhodnuta doplatit. Jenže zájemců je více – jsou mezi nimi firmy a podnikatelé, kteří by tu rádi těžili nebo těžbu umožnili.

„V případě směny pozemků v Bělé na Opavsku v současnosti probíhá prověřování a posuzování žádostí,“ říká Monika Machtová z Pozemkového fondu, který obec urguje už několik let. Ta samá slova dostává obec Bělá i písemně.

„Veškeré směny podléhají schvalovacímu procesu. V tuto chvíli nelze předjímat, kdy bude rozhodnuto,“ dodává.

Čas hraje do karet těžebním firmám

Bělé už došla trpělivost. Poslala stížnost na průtahy přímo ministru zemědělství Petru Bendlovi z ODS. Jestli to pomůže a kdy se starosta dočká odpovědi, neví ani sám ministr. Jeho úřad je takovými stížnostmi doslova zavalen.

Obec Bělá na Opavsku | Foto: Martin Knitl

„Stížnosti u nás řeší tým právníků. Většinou jsou vyřešeny v řádu týdnů nebo měsíců – podle toho, jak je případ složitý,“ upozorňuje ministr.

Otázka, komu Pozemkový fond nakonec písková ložiska převede, je pro Bělou klíčová. I když obec může samotnou těžbu blokovat v rámci dalších správních řízení, ať už bude písek patřit komukoliv, vyvolává to mezi lidmi strach. Stačí jedna výměna zastupitelstva, jedny volby a jeden podpis někdy v budoucnu.

Zástupci firem, které číhají na pozemky kolem Bělé, umějí vyčkávat. Spoléhají na to, že zítra může být všechno jinak. Mimo záznam nám to někteří přímo potvrdili. V malé vesnici na Opavsku se právě proto nechtějí stát dalším příkladem tuhého odporu, který nakonec ovládly bagry a těžební stroje.


Zvětšit mapu: Bělá na Opavsku prý těžařům neustoupí

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme