Uživatelům chodí velmi pestrá směsice sdělní. Dozví se, kdy a za kolik bude prodejce na návsi prodávat kukuřice, jaké zápasy čekají fotbalisty, co se promítá v kině, nebo kdy se bude svážet odpad.
„Dokáže ke své odpovědi přidat i trochu – nevím, jak to nazvat – asi lidskost nebo empatii,“ podotýká Kateřina Jelínková a aby to hned doložila, píše do pole pro dotazy oznámení „Našla jsem psa“.
Službu využívají v Doksech spíš domácnosti než podnikatelé. Ročně je jich okolo deseti a způsob využití peněz je pestrý. Jednalo se o půjčky v řádech statisíců.
Jednalo se o jednu ze zapomenutých staveb, které Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí zdarma obcím. „Máme ještě zájem o část pozemku u silnice na Brozany,“ přiznává starosta Doksan.
„Mám lopatku, sekeru, motyčku. Procházel jsem celý terén a zjistil jsem místa chalup. Kopnete a objeví se mazanice a střepy,“ popisuje Mojmír Režný, jak našel zaniklé sídliště. Tvořilo ho asi 15 domů.
Podle hostinského má hospoda v průměru okolo 25 zákazníků denně a o víkendech i víc. „Převážně jsou to místní, s lepšícím se počasím se stále více objevují cyklisté a turisté,“ říká.
Bez tepla se ocitly bytové domy v lokalitách Dolní Sídliště a sídliště U Nádraží, následně krajem vlastněný ústav sociální péče Domov na Stříbrném vrchu a také místní základní škola.
Obec Pernink prodala zasíťované parcely za 420 korun za metr čtvereční. Podle jakých kritérií se určovalo, kdo pozemek získá, vedení obce nevysvětlilo. Případ už řeší ministerstvo vnitra i policie.
Lhánice leží v kraji Vysočina, ovšem na jeho hranici s Jihomoravským krajem a starostka stejně jako ostatní obyvatelé mluví se silným moravským přízvukem. S Vysočinou se neztotožňují.
Sloučení obce s jinou by podle resortu vnitra znamenalo její faktický zánik. Touto možností chce především přimět lidi, aby se víc podíleli na správě obcí.
Pro vesnici s více než dvěma sty obyvateli jde už o druhou neúspěšnou žalobu, kterou na stavební společnost podala. V té první místní usilovali o dodržení povinnosti dostavět dům pro seniory.
Obce a městské části chtějí s Českou poštou vyjednat lepší podmínky pro provoz partnerských poštovních poboček. Těch je současně přes 380 a přibývají další.
Obce ztratí právo zakázat až na tři měsíce pobyt lidem, kteří by na jejich území opakovaně porušovali veřejný pořádek. Zastánci zákazu jeho zachování dnes v Senátu neprosadili. Nepomohlo jim ani varování, že obce tak budou připraveny o účinný nástroj postihu nepřizpůsobivých lidí.
Sklad Amazonu v Dobrovízi u Prahy ode dneška přijímá a odesílá plně všechny objednávky. V předchozích týdnech už tam auta přivážela zboží a firma testovala distribuci zásilek.
Nedávný výbuch v litvínovské chemičce Unipetrol připomněl, jak je důležité obyvatele v okolí včas informovat, aby unikli případnému nebezpečí, nebo nešířili zbytečnou paniku. Radnice k tomu často využívají obecní rozhlas. Vysílání z typických tlampačů ale žádný zákon nenařizuje a například právě v Litvínově žádný obecní rozhlas není.
Bývalá věznice v Drahonicích na Lounsku se promění na zařízení pro uprchlíky. Obec Lubenec, pod který Drahonice spadají, s tím ale nesouhlasí. Petici proti záměru ministerstva vnitra podepsalo už více než dvanáct stovek místních. Podle místního starosty se ale rozhodnutí ministerstva stejně neubrání.
Božanov na Broumovsku je malá obec v pohraničí. Vede sem jediná cesta, do nedalekého Polska bylo ještě nedávno možné přejít jen pěšky. A možná i proto tady několikrát zkrachovala jak prodejna potravin, tak i místní hospoda. Teď už zase fungují, provozuje je ovšem sama obec.
Vesnicí roku 2014 se staly Kateřinice, obec nedaleko Vsetína. Soutěž vyhrály v konkurenci více než tří stovek obcí. Na druhém místě skončila obec Ořechov na Žďársku a na třetím Nová Hradečná na Olomoucku.
Dolní Újezd na Svitavsku, letošní Vesnice roku Pardubického kraje, je třetí v rámci celostátní soutěže. Do ní se obec přihlásila poprvé a díky dobrému umístění dostává do svého rozpočtu jeden 1,8 milionu korun.
Ani nedělní bouře, která se přehnala nad východní Moravou, nepomohla vylepšit akutní nedostatek vody v řekách a studnách. Lidé a firmy teď nesmějí například čerpat vodu z Bečvy a jejích přítoků. V Podkopné Lhotě u Zlína pak radnice zakázala používat obecní vodovod k zalévání zahrad a napouštění bazénů.
Rájec u Zábřehu letos slaví 740 let od první písemné zmínky o obci. Přípravy na oslavy jsou už nyní v plném proudu. Účastníkům chtějí ukázat nejen současnou podobu obce, ale připomenout chtějí i historii.
Aleše Labíka zastupitelé Kyselky zvolili starostou až na druhý pokus. Do čela radnice se tak dostal místní rodák, který preferuje rozvoj všech tří obecních částí - Kyselky, Nové Kyselky a Radošova, kde žije nejvíc obyvatel obce. Značnou část svého úsilí chce věnovat péči o památky, které přitahují turisty.