Ústecký kraj plánuje, že po letech znovu zřídí záchytku pro opilce. Možná i dvě
Už dvanáctý rok končí opilci v Ústeckém kraji místo na záchytce v nemocnici. Jediná záchytka v kraji, která byla v Bílině, v roce 2001 skončila. Po zrušení okresů ji totiž kraj nechtěl platit. Teď by chtělo vedení kraje záchytku opět zřídit.
Mohly by být i dvě. „Náš kraj je tak nešťastně natažený, že by podle mě měly být dvě. Jedna třeba v Mostě a další v Ústí nad Labem nebo Děčíně,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.
Podle představ radních by mělo jít o samostatná oddělení některých nemocnic Krajské zdravotní. Místo v nich prý je a kraj by nemusel platit nájem.
Nemohoucí opilce zatím strážníci a policisté vozí do nejbližších nemocnic. Vedení kraje prý však vůbec nemá představu o tom, jak často se to stává.
„Když tam přivezou opilého člověka s rozbitou hlavou, tak na něj lékaři hledí jako na raněného. Pokusíme se ale zjistit, kolik takových lidí vozí za nějaké časové období alespoň do krajských nemocnic,“ přislíbil hejtman Bubeníček.
Krajští radní také ještě neurčili, kolik peněz na provoz záchytky by se v rozpočtu mělo najít. To by mělo být obsahem návrhu, který má do konce září vypracovat zdravotní a sociální výbor a komise. V návrhu budou i vytipovaná místa a počty potřebných lékařů a sester. Ty budou muset mít speciální školení.
Je možné, že vznikne i několik variant. Jisté je, že plzeňský model, kdy kraj přispívá na provoz soukromé záchytce, se ústeckému hejtmanovi nezamlouvá.
O tom, jestli kraj bude nebo nebude provozovat záchytné stanice pro opilce a narkomany, musí rozhodnout zastupitelstvo. Radní by je chtěli otevřít v prvním čtvrtletí příštího roku. Komunisté mají tento krok ve volebním programu. Hejtman však nezastírá, že ne všem zastupitelům se to líbí.
„Netvrdím, že jsou tomu všichni nakloněni. Ale většina se přiklonila k tomu, že by to bylo potřeba,“ dodal Bubeníček.