Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má devět pokojů, lze tam ubytovat až 11 lidí. Pokoje jsou vybavené infrakamerovým systémem. O lidi se stará personál včetně sanitářů, pomoci mohou i lékaři.
Systém záchytek začal vznikat v Sovětském svazu od roku 1931. Původně šlo o zdravotnická zařízení, ale už na jaře 1940 záchytky přešly pod pravomoc ministerstva vnitra.
Jihlavská záchytka je jednou z nejdražších v republice. V celém kraji je jenom jedna. Pokud se na Vysočině opijete a skončíte tam, připravte se, že ráno vás bude nejen bolet hlava. Vystaví vám i účet s cenou 4 tisíce za noc.
Statistika činnosti záchytných stanic za loňský rok v první trojce zmiňuje Jihomoravský i Zlínský kraj, a to jak v počtu lidí pod vlivem alkoholu, tak i nelegálních drog. Čísla navíc nejsou kompletní, protože hodně intoxikovaných lidí končí místo na záchytce na urgentním příjmu nemocnic.
Opilci dluží záchytkám stále více peněz. Noc na protialkoholní stanici nehradí zdravotní pojišťovna a účet vyrovná jen asi pětina lidí. Služby záchytek přitom často využívají bezdomovci, u kterých je šance na úspěšné vymáhání dluhu minimální.
Městská policie v Mladé Boleslavi se v horkých letních dnech potýká s podnapilými bezdomovci.Většina z nich skončí v místní protialkoholní stanici. Lidí bez střechy nad hlavou žije ve městě několik desítek, jsou mezi nimi i cizinci.
Příbramská radnice uvažuje o zrušení záchytné protialkoholní stanice. Současný stav zařízení totiž neodpovídá novým hygienickým předpisům a město nechce do úprav investovat. Příbram proto v současné době jedná se Středočeským krajem o budoucnosti této služby.
Českolipsko nemá záchytku. Nejbližší takové zařízení je v Liberci, ale slouží jen pro okresy Liberec, Jablonec a Turnov. Opilci tak často končí v českolipské nemocnici mezi ostatními pacienty. Českolipané by záchytku přivítali, mají k tomu svoje důvody.
Ústecký kraj je u nás jediný, kde není záchytka. Opilce tak záchranáři vozí do nemocnic. Péče o ně zdržuje lékaře od toho, aby se věnovali běžným pacientům. Úmysl vedení kraje zřídit záchytku proto vítají.
Už dvanáctý rok končí opilci v Ústeckém kraji místo na záchytce v nemocnici. Jediná záchytka v kraji, která byla v Bílině, v roce 2001 skončila. Po zrušení okresů ji totiž kraj nechtěl platit. Teď by chtělo vedení kraje záchytku opět zřídit.
Bez vážnějších incidentů se obešly silvestrovské oslavy v hlavním městě. Pražští policisté vyjížděli jen k několika menším rvačkám a vandalismu. Výrazně víc práce ale měla během noci záchranka a taky všechny pražské záchytky.
Více než týden od vypuknutí metylalkoholové epidemie řada lidí stále neví o nebezpečí, které hrozí po požití jedovatého alkoholu. Potvrzuje to personál ostravské protialkoholní záchytné stanice. Plní ji stále stejné počty silně opilých lidí jako dříve.