V Brandýse nad Labem mohli návštěvníci obdivovat nejen jez, ale i malou vodní elektrárnu

V rámci Světového dne vody si návštěvníci mohli v sobotu prohlédnout vodní dílo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Zájemci obdivovali plavební komory, jez i část malé vodní elektrárny. O akci, kterou pořádalo Povodí Labe, byl nevídaný zájem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní dílo Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Vodní dílo Brandýs nad Labem-Stará Boleslav | Foto: Jana Huzilová

Jako vodní dílo se podle dávné definice označuje místo, kde voda něco dělá. V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi tomu není jinak.

I tady je k vidění plavební komora, kde voda umí vynést tisícitunovou loď o čtyři metry výše, také malá vodní elektrárna, která vyrábí proud, a jez, který k tomu všemu vytváří potřebné podmínky.

Se stavbou vodního díla se začalo v roce 1931, vlastní stavba začala v roce 1933. Brandýský jez byl postaven v místě původního pevného jezu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi natáčela redaktorka Jana Huzilová

„Rozpoznávacím znakem jezu je, že mají zdvihací mechanismy umístěné v takové výši, aby pohyb hradící konstrukce, kterou se reguluje průtok jednotlivými poli jezu, bylo možné zvednout až nad úroveň horní hladiny,“ vysvětluje bývalý vedoucí jezu a zdejší pamětník Jiří Kokšál.

Součástí vodního díla jsou i dva mlýny - Šorelův a Schubertův. Schubertův mlýn je honosná stavba na levém břehu Labe. Tvoří ji dva kamenné oblouky historického mostu, na kterých je dodnes vztyčen kříž a socha světce.

Šorelův mlýn je na opačném břehu Labe, těsně nad dnešní vodní elektrárnou. Mlýny stávaly na Labi už v 16. století, kdy byl na brandýské straně postaven i raně barokní pivovar.

„Hlavním účelem vodních děl na Labi je ochrana před povodněmi a zajištění plavebních hloubek. Součástí některých vodních děl byla stavba vodních elektráren, umožnění odběru vody pro zvlažování zemědělských pozemků i rekreační využití,“ prozradil na závěr Jiří Kokšál.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme