„Je to správní řízení, takže do něj mohou vstupovat i další orgány. Chci nicméně zdůraznit, že možnosti obstrukcí jsou výrazně nižší, než tomu bylo u územního řízení,“ řekl Výborný pro Radiožurnál.
Území pod hrází Hostivařské přehrady je ochráněno před povodní. Stavební firma také upravila pravý břeh v blízkosti hráze, opravila cestu, instalovala nové osvětlení a zajistila svahy proti sesuvu.
Gabčíkovo, přezdívané slovenské moře, je ale zdrojem národní hrdosti a je považované za slovenské rodinné stříbro. Osm vodních turbín pokryje až 10 procent spotřeby elektřiny země.
Gravitační hráz bude po dokončení vysoká 145 metrů a dlouhá 1780 metrů. Plocha vodní nádrže bude mít rozlohu 1874 kilometrů čtverečních a její objem bude činit 74 kilometrů krychlových.
Lidé budou smět v okolí největší zásobárny pitné vody v Evropě budovat rodinné domy, obce a infrastrukturu. Středočeský kraj totiž povolil výstavbu v ochranném pásmu nádrže.
Kvůli výstavbě přehrady a elektrárny muselo být vystěhováno asi 1000 lidí, náklady Energo-Pro na výkup pozemků a přesídlení obyvatel činily 21 milionů dolarů (asi 480 milionů korun),.
Na přehradě Březová u Karlových Varů je v posledních dnech až o třetinu méně vody než obvykle. Vodohospodáři z přehrady vody upustili kvůli opravám spodní výpusti v hrázi vodního díla. Odborné firmy tady opravují jednu ze tří výpustí, a cíl je jediný. Po úpravách bude přehrada z první poloviny 20. století lépe sloužit jako ochrana Karlových Varů před povodněmi.
V rámci Světového dne vody si návštěvníci mohli v sobotu prohlédnout vodní dílo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Zájemci obdivovali plavební komory, jez i část malé vodní elektrárny. O akci, kterou pořádalo Povodí Labe, byl nevídaný zájem.
Přesně před 20 lety začalo fungovat slovenské vodní dílo Gabčíkovo. Mělo mít původně ještě druhou část na maďarském území – Nagymaros, Maďaři ale od ní odstoupili. Stavba byla pro ně symbolem totalitního režimu a tehdy i záminkou k demonstracím za demokracii. Gabčíkovo dodnes způsobuje na maďarské straně ekologické škody.
Obcím kolem vodárenských nádrží se nelíbí přísná omezení v okolí vodních děl a volají po změně. V Hulicích na Benešovsku se kvůli tomu dnes sešlo téměř třicet starostů měst a obcí, které sousedí s přehradami. Starostové se domluvili na společném postupu při hledání řešení problému.