V hotelu Hilton vrcholí šampionát v míchání alkoholických nápojů
V pražském hotelu Hilton dnes vrcholí 2. ročník Kongresu mezinárodní barmanské asociace. Akce, které se účastní přes 58 světových organizací, chce představit nové trendy v mixologii, tedy míchání alkoholických nápojů. Vedle workshopů a prezentace vybraných značek alkoholu je jeho součástí i světový šampionát v klasickém a tzv. flair bartendingu, což je šejkování a poházování sklenic a lahví.
Flair bartending nemá v češtině konkrétní název. Laici ho přirovnávají k žonglování s lahvemi. Je tedy jasné, že ruce barmana se v soutěžních 5 minutách nesmí ani na chvíli zastavit. Každé zaváhání a každá upuštěná láhev se promítne v celkovém hodnocení. Pětadvacetiletý Erik z Las Vegas ale na pódiu působil uvolněně: "Cítil jsem se dobře. Dařilo se mi správně koordinovat své pohyby. Dělal jsem to už tolikrát, že už je znám nazpaměť. Bylo fajn stát na pódiu a bez větší námahy dělat to, co už znám."
Parker se věnuje flair bartendingu už čtyři roky. Základní prvky odkoukal od staršího barmana v Las Vegas. Přestože to byly jen základní rotace a pohazování se skleničkami, uchvátilo ho to. Triky začal zdokonalovat a dnes je každý večer předvádí na promenádě v Las Vegas. „Pracuji na starém bulváru v Las Vegas v pouličním baru. Je to taková velká promenáda, kde je spousta kulturních akcí, koncertů a show,“ vysvětluje Parker.
Soutěže se účastní 40 barmanů z celého světa. Největšími favority jsou podle Erika Poláci, Číňani a Vietnamci, kteří trénují i 6 hodin denně. Vedle flair bartendrů se kongresu účastní i klasičtí barmani, u kterých se nehodnotí vizuální show, ale výsledná chuť namíchaného nápoje.
„Hodnotí se, zda předchladí sklenku na koktejl, do které pak ledový koktejl nalije, zda je protřepávání dostatečně dlouhé a efektivní, aby se drink ochladil zředil a hlavně promíchal. Pak se samozřejmě hodnotí vzhled, vůně a chuť koktejlu - to je neslabší stránka hodnocení, protože to je velmi subjektivní,“ říká manažer České barmanské asociace Alex Mikšovič.
V barech vládne klasika
Ingredience a typy likérů se odvíjí od sponzorů. Na barmanovi je to, jak dokáže chutě zkombinovat. Občas vzejdou ze soutěže originální receptury. Podle Miokšoviče se ale na trhu většinou neudrží: „Když to sečtu, tak dnes světu vládne klasika a klasická práce. Novodobé receptury, které se denně rodí mají jepičí život, možná ještě kratší.“
S tím souhlasí i český reprezentant klasického barmanství Martin Vogeltanz. Podle něj se experimentovat hodí jen v určitých situacích. „V dnešní době je hodně moderní molekulární mixologie. Koktejl díky tomu dokážete udělat v podobě gelu nebo zmrzliny. Je ale pravda, že to není úplně použitelný pro bary, protože to je náročné na přípravu. Je to spíše pro zajímavost,“ dodává barman.
Do úvodního kola proto v pátek dopoledne půjde s dezertním nápojem. „Je tam tedy hruška a vodka, lichi džus a dávám tam smetanu, broskvový likér a vše zakončuji sirupem z čokoládové sušenky,“ popisuje Vogeltanz.