V kovovém válečku z pražského Podolí bylo radium 226
V kovovém válečku, který způsobil zvýšenou radiaci na dětském hřišti v Praze, bylo radium 226. Radiožurnálu to potvrdila náměstkyně pro radiační ochranu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Karla Petrová. Znovu přitom zdůraznila, že lidem, kteří na hřiště chodili, žádné nebezpečí nehrozilo. Radium 226 se podle Petrové před lety používalo mimo jiné k léčbě nádorů.
„Používalo se tu buď ve formě radiových jehel, anebo i pro takzvanou brachyterapii, což je vlastně zavádění do tělních dutin. To záření se používalo k léčbě nejrůznějších nádorů. Používalo se to i pro nějaké průmyslové aplikace nebo v laboratořích,“ uvedla Karla Petrová.
Odborníci zatím nevědí, odkud předmět pochází. Podle Karly Petrové vykopaný váleček pravděpodobně sloužil k léčbě.
„Nejpravděpodobněji to vypadá, že to byl terapeutický zdroj, ale odkud se to tam dostalo, to zatím opravdu nejsme schopni určit, a samozřejmě se budeme nějakým způsobem pokoušet to dále zjišťovat. Ty zdroje se opravdu vyskytovaly zejména, dejme tomu, před čtyřiceti lety, ale zatím nemáme nic, z čeho bychom mohli tu dobu, po jakou tam byl, nebo kdy byl vyroben. To zatím nejsme schopni říct,“ uvedla.
Po prozkoumání poputuje nalezený výáleček na úložiště radioaktivního odpadu.