V Národním muzeu vrcholí příprava výstavy Vynálezci a vynálezy

Křižíkova oblouková lampa, Kaplanova turbína a další vynálezy slavných Čechů vystaví ve své Nové budově Národní muzeum Praze. Tento týden instalovalo do chystané expozice aerosáně z kopřivnické Tatry z roku 1942.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum

Národní muzeum | Foto: Jiří Zahradník

Trochu připomínají vrtulník na lyžích, ale jsou to motorové sáně s krytou kabinou, dlouhé asi pět metrů. Váží jednu a půl tuny a budou největším exponátem připravované výstavy Vynálezci a vynálezy. Národní muzeum v Praze je do Nové budovy instalovalo právě tento týden a muselo kvůli tomu vysadit skla z přední fasády.

Aerosáně Tatra V855 mají v rodném listě rok 1942 a v Kopřivnicích je vyrobili na zakázku německého wehrmachtu - říká ředitel historického muzea Pavel Douša.Jejich modrá karosérie stojí na čtyřech dřevěných lyžinách.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Aerosáně - výst. Vynálezci a vynálezy.mp3

„Vzadu můžeme vidět velkou vrtuli, která poháněla aerosaně a umožňovala jim pohyb. Zároveň pod tou vrtulí je buben, který umožňoval aerosaním couvat a pohybovat se, zatáčet,“ popisuje Douša. Saně mají dva volanty, jeden z nich byl určen speciálně na ovládání lyží.

Němci chtěli tento pro nás nezvyklý dopravní prostředek použít na ruské frontě - Tatra V855 se ale do ostrého provozu nikdy nedostala. Jde o jediný prototyp.

„Byl vyroben pouze tento jeden kus a je opravdu tak výjimečný, tak unikátní, že před třemi lety si ho nechal vyrobit na zakázku jeden Američan pro americké muzeum,“ vysvětluje Pavel Douša.

Aerosáně jsou tedy jednou z dominant připravované výstavy,zajímavých exponátů na ní ale bude mnohem víc. Najdete tu snad všechny významné vynálezy, kterými češi vstoupili do historie. Obloukovou lampu Františka Křižíka, bleskosvod Prokopa Diviše nebo Kaplanovu turbínu.

„Chceme, aby si děti, mládež, vyzkoušeli, na jakém principu vynálezy fungují, aby pochopili, jakým způsobem funguje turbína, lodní šroub,“ odhaluje účel výstavy Douša. „Je tam spousta interaktivních prvků, a vůbec scénografické prostředí je přizpůsobeno dětskému návštěvníkovi,“ dodává.

Skutečné životní příběhy českých vědců přiblíží hra Cesta za Nobelovkou - a jedním z nejcennějších exponátů bude na určitou dobu i Nobelova cena, kterou v roce 1959 dostal za chemii Jaroslav Heyrovský. Výstava Vynálezci a vynálezy je umístěna v nové budově národ.muzea v Praze - otevřena bude od úterý 27. září až do dubna příštího roku.

Pavla Dluhoschová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme