„Intuice byla hlavním prostředkem, kterým mohl Sousedík zprostředkovávat elektrotechnické produkty pro lidstvo. V tom cítil své poslání,“ popisuje elektrotechnik Jiří Kohutka.
Za tři minuty odhalí i nepatrné množství novičoku. Nový detektor paralytických látek vyvíjí experti Vojenského výzkumného ústavu pro českou armádu. Prototyp už testují liberečtí vojenští chemici.
Nástroj, který umožnil hlubokou orbu, a tím zásadně zjednodušil práci zemědělců, vynalezli bratranci Veverkovi v roce 1827. První brázdu s ním vyorali za kovárnou v obci Rybitví u Pardubic.
Roku 1895 se zrodila firma Laurin a Klement. První dílnu měli s výhledem na boleslavský hrad. Na počátku výroby sice stály bicykly, ale již v roce 1898 se v továrně začali zabývat výrobou motocyklů.
Motorový kartáč neublíží živé vegetaci, trávu jen „učeše“. Zároveň z ní vytáhne uschlý mech, hrabanku, jehličí. Hořeček mnohotvarý totiž potřebuje málo živin. Nápad zaujal i ochránce ve Skandinávii.
Mezi Sinclairovy vynálezy patřila první přenosná elektronická kapesní kalkulačka v roce 1972. A Sinclairův počítač ZX80 přispěl k rozšíření domácích počítačů v Británii i jinde.
Úkolem orgánu podle něj bude i řešení krizových situací. Rada by se přitom měla zaměřit na včasnou podporu výzkumu a vývoje, investic, certifikací produktů vlastní výroby nebo třeba na nákup produktů.
V dobách, kdy gramotnost ještě zdaleka nebyla tak samozřejmá jako dnes, nahrazovaly často kramářské písně novinové zpravodajství. Zpívalo se v nich nejen o ukrutných mordech, ale i o bitvách.
Vynálezce mražených potravin nejprve vynalezl mrazák, který dokázal potraviny uchovávat v teplotě minus padesát stupňů. Postupem času se svému vynálezu stále věnoval a zdokonaloval ho.
Gangloffova šindelka je stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele. Půl tuny vážící zařízení bylo vyrobeno před 120 lety v Rožmitále. V roce 1908 bylo takových strojů nejméně 800.
Čeští vědci přišli na to, jak u pacientů po operaci nádoru tlustého střeva a konečníku a jejích metastáz zjistit, jestli se nemoc zase nevrací. Místo CT skenů stačí odebrat krev.
Britský vynálezce Richard Browning předvedl v úterý Praze svůj létající oblek, díky kterému mu přezdívají Iron Man. Pobavil ho závod s kachnami, to pro něj byla novinka.
Zavedení SOS (nejčastěji spojovaného s prosbou Save Our Souls – Zachraňte naše duše) se projednávalo až do června 1908, kdy ho schválily státy účastnící se námořní dopravy.
Český vědec Matěj Karásek působící na Technické univerzitě v nizozemském Delftu je hlavním konstruktérem létajícího robota, který umí napodobit mávání křídel hmyzu.
Pevnější než kov, přitom ohebný jak želé: gel, který vynalezli vědci v Japonsku, může znamenat revoluci pro lidské zdraví. Nahradí zničené klouby a ochrání i vnějšek těla, slibují si vynálezci.
Bezdrátové polohovací pero, dlaha na zlomeninu pánve nebo třeba léčivo ve formě koktejlu. To je výběr několika unikátních nápadů, na které si Češi loni nechali vystavit patent.
UVNITŘ VIDEO. Nizozemec Henk Hesselink je přesvědčen, že by klasické rovné vzletové a přistávací dráhy jednou mohla nahradit kruhová ranvej. Podle něj by byla šetrnější k přírodě a okolí letiště. Náhled ranveje ve videu zveřejnila BBC.
Využít své programátorské znalosti a pomoci přitom dalším lidem chce student 2. ročníku doktorského studia na Slezské univerzitě v Opavě Jakub Skácel. Společně s dalšími pomocníky chystá počítačový program, který by měl odhalit riziko mozkové mrtvice. Zjednodušilo by to rozhodování doktora, zda pacienta na operaci poslat.
Na začátku celého unikátního vynálezu brněnských chemiků byl použitý fritovací olej. Vědci z Vysokého učení technického z něj vyrobili plast, který se po nějaké době sám v přírodě rozloží. Z výzkumných laboratoří se projekt přesunul na slovenské výrobní linky. Z materiálu se zkušebně vyrábí zemědělská fólie, o které má zájem Čína a Indie.