V noci se rapidně zvedly hladiny mnoha českých řek

Vytrvalé deště se ze soboty přelévají do neděle a zvedají hladiny českých řek. Třetí stupeň povodňové aktivity hlásí už Středočeský, Ústecký a Plzeňský kraj. Extrémní stupen nebezpečí povodňového ohrožení hlásí hned několik míst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Berounce v  Černošicích u Prahy 1. června platil druhý stupeň povodňové aktivity a lidem z chat a domů v okolí bylo doporučeno vyklizení objektů

Na Berounce v Černošicích u Prahy 1. června platil druhý stupeň povodňové aktivity a lidem z chat a domů v okolí bylo doporučeno vyklizení objektů | Zdroj: ČTK

Černošice u Prahy ve Středočeském kraji jsou uprostřed noci na nohou. Berounka se tam po půlnoci rozlila v chatové oblasti, ve které jsou na 600 stovek lidí. Do dvou hodin v noci by řeka měla vystoupat na 3. povodňový stupeň.

„Situace je tu opravdu vážná,“ hlásil po půlnoci z oblasti Černošic reportér Pavel Pavlas.

Berounka v té sobě stoupala rychlostí 3 centimetry za 10 minut. Všechny cesty do chatové oblasti jsou zatopené. Evakuaci oblasti vyhlásili zastupitelé již v sobotu ve 22 hodin, přesto někteří lidé z chat neodešli. Evakuovaní lidé mají zázemí v místní škole. Zatopená je také čistírna odpadních vod a hasiči z ní odčerpávají vodu. Voda je i na cyklostezce či ve sportovním areálu a zaplavila i některé domy u řeky.

Po třetí hodině ranní začali hasiči vypínat v evakuované oblasti z důvodu bezpečnosti elektřinu.

V Černošicích se od půlnoci pohřešovali i dva vodáci, se kterými se v sobtou večer převrhl raft. Třetího, který na raftu také cestoval, záchranáři z Berounky vytáhli a podchlazeného ho dopravili do nemocnice. Hledání dvou vodáků policii ztěžuje tma, silný proud řeky a déšť.

Berounka stoupá i v Berouně, kde hasiči evakuují 47 starších lidí z Domova pro seniory, který stojí na soutoku Berounky a Litavky. Voda zaplavila i autobusové nádraží.

Radnice vyzvala řidiče níže zaparkovaných aut k přeparkování. K dispozici jsou občanům dvě krizové linky: informace poskytnou městští policisté nebo od 6. hodiny ranní také úředníci na radnici. Povodňová situace je prý podobná stavu přede dvěma roky.

Berounka v Berouně vystoupala po jedné hodině ranní na 415 centimetrů a dosáhla v Berouně a ve Zbečně dosáhla kráce po půl jedné třetího stupně povodňové aktivity.

V obci Slabce na Rakovnicku hrozilo krátce po jedné hodině ranní protržení hráze rybníka.

V jihočeském kraji jsou vzestupy hladin řek poměrně výrazné: například na Polečnici u Českého Krumlova, nebo na Milevském potoce. Po třetí hodině ranní hlásila extrémní nebezpečí povodní například Lužnice v Bechyni, na Černé v Ličově, na Malši v Kaplici a v Pořešíně. Voda zasahuje v Českém Krumlově i do zámeckého areálu.

Stav vody na českých tocích 2. června 2013 v 1.30 | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Na třetím stupni povodňové aktivity byly po půlnoci dvě řeky v Plzeňském kraji: Radbuza ve Staňkově a Klabava v Hrádku a v Nové Huti. Tam hladina navíc po půlnoci stále stoupala. Dále z Plzeňského kraje vystoupala na třetí stupeň Úslava v Koterově. Kolem jedné hodiny ranní se začla rozlévat k obytným domům. Hasiči vodu odčerpávají a obyvatelé si stěžují, že pytle s pískem nebyly připraveny včas. K evakuaci obyvatel zatím nedošlo.

Lidé nespí, postávají před svými domovy a sledují pohyb vodní hladiny. Spekulují také o tom, že za tak mocné zvednutí Úslavy nemohou jen vydatné deště, ale také upouštění rybníků nad Koterovem. Třetí hodina ranní přinesla mírné uklidnění: Ústava přestala stoupat a utichl i déšť.

Hasiči stále odčerpávali v Nové Huti vodu z lokality Pod Mlýnem a v plánu mají být na místě celou noc. Připraveny jsou i pytle s pískem, které jsou připraveni na vyžádání rozvézt k občanům. Klabava by v Nové Huti měla podle prognóz kulminovat v časných ranních hodinách.

V zasedací místnosti novohuťského úřadu vzniklo i krizové centrum. Starosta i pracovnice obecního úřadu jsou v pohotovosti celou noc. Lidé se na ně mohou po celou dobu obracet.

Povodňová situace v Německu se zhoršuje. Přináší velké komplikace v dopravě

Číst článek

Na nejvyšším stupni povodňové aktivity je i Flajský potok v Českém Jiřetíně na Ústecku a říčka Smědá a Bulovský potok na Liberecku.

S obavou sledují lidé také řeku Kamenici v Hřensku v severních Čechách. Její hladina byla po půlnoci těsně pod hranicí třetího stupně povodňové aktivity. Podobná situace je v Benešově nad Ploučnicí na řícce Bystrá.

Stav vody na českých tocích 2. června 2013 ve 4.30 | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Intenzivní srážky a vzedmuté hladiny řek přinášejí i komplikace v dopravě. Na několika místech zaplavila voda silnice. Nedá se projedt například ze Zadní Třebaně do Řevnic. Asi metr vody je v ulici Na Návsi v obci Psáry. Ani zde se nedá projet. Také 50 metrů za obcí Mirošovice ve směru na Mnichovice je silnice pod vodou a je zavalená bahnem.

Na dalších místech jsou na silnicích padlé stromy - třeba u obce Nýrsko ve směru na Hojsovu Stráž, u obce Drmoul na Chebsku, nebo za obcí Holostřevy ve směru na Tachov

Hladina řek stále stoupá i na mnoha řekách a tocích v Německu. Podle meteorologů tam hrozí až stoletá voda. Dramatická situace je především v Sasku a na jihu země.

Podobnou situaci zažívá také sousední Rakousko. Největší obavy vyvolává stoupající hladina Dunaje. Nebezpečné výše by měl podle předpovědi evropský veletok dosáhnout v pondělí a úterý. Připraveni jsou hasiči i armáda. Nejvyšší stupeň pohotovosti rakouské úřady preventivně vyhlásily ve vinařské a ovocnářské oblasti Wachau.

Klára Stejskalová, Pavla Kuchtová, Monika Červená, Pavel Pavlas, Marína Dvořáková, Ivan Studený, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme