V Plzeňském kraji odhalí policisté desítky zdrogovaných řidičů měsíčně
Policisté v Plzeňském kraji mají plné ruce práce s řidiči, kteří jezdí pod vlivem návykových látek. Jen během jednoho měsíce zjistí přítomost drog u desítek z nich. Kolik jich po silnicích regionu jezdí doopravdy, lze jen těžko odhadovat.
„Myslím si, že je to jedinec od jedince, ale na mě to má účinek spíš takový, že mě to uklidní a jsem opatrnější," říká jeden ze západočeských řidičů, který před jízdou běžně kouří marihuanu.
„Předpokládám komplikace, ale nejsem agresivní, jako je většina okolních řidičů. Nenechám se tím tolik strhnout a jsem víc v pohodě,“ tvrdí.
Podle lékařky Veroniky Procházkové z fakultní nemocnice v Plzni je každá droga za volantem nebezpečná. Alkohol nebo léky na uklidnění zpomalují reakce, opačným způsobem pak působí na řidiče drogy jako pervitin, marihuana nebo extáze.
„To jsou stimulující látky a ty právě způsobují, že řidič může být rychlý, odbržděný, myslí si, že všechno dokáže. Může mít i halucinace. Je to nebezpečný řidič hlavně v rámci rychlosti,“ vysvětluje Procházková.
V pátek policie v Nýrsku kontrolovala třiadvacetiletého cizince, u kterého test na drogy odhalil amfetamin.
Ten samý den vyšetřovala policie v Domažlicích v Chrastavické ulici nehodu osmadvacetiletého řidiče, kdy následný test kromě alkoholu odhalil také amfetamin. Sám řidič přiznal, že si před jízdou vzal pervitin.
„Od začátku ledna do konce dubna tohoto roku jsme zaznamenali celkem 86 případů, kdy řidič jel se svým vozidlem po požití nějaké návykové látky,“ uvádí Markéta Fialová z plzeňského krajského policejního ředitelství.
„Mimo tyto statistické údaje ve stejném období došlo k osmi dopravním nehodám, při kterých bylo zjištěno, že řidič, který nehodu zavinil, byl pod vlivem návykové látky,“ dodává a připomíná, že do těchto čísel se nezapočítává požití alkoholu.
Zatímco alkohol zjišťují policisté při každé silniční kontrole, k testování na drogy přistupují dle uvážení, pokud mají podezření nebo pokud řidiče znají a vědí, že drogy užívá.
Vyzvou řidiče, aby se podrobil testu na přítomnost návykových látek. Pokud je výsledek pozitivní, musí absolvovat i lékařské vyšetření, které zahrnuje odběr moči a krve. Na místě mu navíc policisté zabaví řidičský průkaz.
Jako při alkoholu, tak i u ostatních návykových látek postupují policisté podle stejného zákona i paragrafu. A také sankce - pokuty, trestné body a další postihy - jsou obdobné.