V Podkrkonošské Úpici chtějí romskou problematiku řešit pomocí kamerového systému

Podkrkonošskou Úpici trápí rasová nesnášenlivost. V šestitisícovém městě žije asi 600 Romů a ti podle místních narušují veřejný pořádek. Vedení města chtělo situaci řešit zavedením romských hlídek, první návrh rady města ale zastupitelstvo neschválilo, a na včerejším jednání dokonce takový bod nebyl ani na programu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kulturní dům v Úpici - dějiště konference

kulturní dům v Úpici - dějiště konference | Foto: Hynek Bulíř

„Nezřízení hlídek v Úpici je škoda, protože si myslím, že by to přispělo ke klidu,“ říká jeden z úpických zastupitelů Karel Šklíba.

Ten patří mezi zastánce romských asistentů, podle něj se osvědčili třeba v jen o něco větším nedalekém Broumově. To potvrzují i slova tamního starosty Milana Kotrnce z ČSSD:

„Jednak je potřeba některé lidi v rámci neplacení nájmu občas přesvědčit k tomu, aby zaplatili. Ale i v rámci sociálních dávek. Terénní pracovníci se v tom orientují daleko lépe než úředník.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Úpici natáčel redaktor Václav Plecháček

Jenže v Úpici od záměru zřídit romské hlídky ustoupili. Podle starosty Jaroslava Hůlka z ČSSD by za Romy musel zodpovídat zaměstnanec úřadu a to navíc jen v předem dané pracovní době.

„Pracovní doba úřadu je přesně daná. A zaměstnanci by museli pracovat jen v pracovní době úřadu,“ říká Hůlka.

Úpice si tak dál bude platit trutnovskou městskou policii. Hodina práce dvoučlenné hlídky stojí 600 korun, což je při osmihodinové směně téměř pět tisíc korun na den.

Nevhodní kandidáti

Navíc by podle starosty bylo těžké vybrat členy případné hlídky. S tím souhlasí i vedoucí sociálně správního odboru města Úpice Jindra Pavlišová:

„To, co nám občanské sdružení Zeigos nabídlo, tři čtyři typy lidí, kteří by o to měli zájem a chtěli by tuto práci vykonávat, tak se domnívám, že ti by zrovna nebyli vhodnými kandidáty.“

Zástupci zmiňovaného občanského sdružení Zeigos se k problematice odmítli vyjádřit. Jindra Pavlišová přitom uvádí hned několik důvodů, proč by bylo těžké navrhované členy odsouhlasit.

„Je to otázka beztrestnosti, klidu, vyrovnanosti psychiky a řešení konfliktních situací. U těchto lidí si nejsem jistá, že by to bylo dobře. Spíše bych očekávala, že do 14 dnů nebo do měsíce by mohl vzniknout konflikt, který by potom byl řešen v rovině trestní nebo přestupkové. A toho se obávám,“ vysvětluje Pavlišová.

Místo hlídek kamery

Obyvatele Úpice tak možná budou místo hlídek chránit kamery. Vedení města na svých webových stránkách vyzývá lidi, aby vyplnili dotazník a v něm odpověděli třeba na to, jestli by si kamery přáli instalovat do okolí svého domu.

Zastupitel Karel Šklíba ale tvrdí, že by zřízení romských hlídek bylo mnohem lepší:

„To je jediná šance, jak si trochu udržet pořádek. Co nejvíce je do toho zatáhnout, aby se hlídali i mezi sebou, aby se neděly věci, které se tu doteď děly.“

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme