Tři tisíce lidí za 100 minut. V Pekingu byly zahájeny zimní olympijské hry
Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pekingu je minulostí. Na ploše se postupně představili zástupci všech účastnických zemí. České reprezentanty přivedl jako 68. v pořadí krasobruslař Michal Březina a kapitánka hokejového týmu Alena Mills. Server iROZHLAS.cz sleduje všechny důležité události z dějiště her v online reportáži. Na místě byl i reportér Radiožurnálu Martin Charvát.
Olympijské hry se do Pekingu vracejí po čtrnácti letech. Čínská metropole je prvním městem, které po letních hrách hostí i jejich zimní vydání.
‚Jako bys mi z bobu vypadl.‘ Olympionici se za posledních sto let změnili, kdo měří a váží jako vy?
Číst článek
Konání her v Číně je kontroverzní kvůli porušování lidských práv v komunistické zemi.
Řada zemí v čele se Spojenými státy americkými proto ohlásila diplomatický bojkot a nepošle své vrcholné politické představitele. Na druhou stranu se někteří zahraniční hosté včetně ruského prezidenta Vladimira Putina slavnostního zahájení zúčastnili.
Ceremoniál a nástup zemí
Program ceremoniálu, do něhož se postupně zapojilo 3000 vystupujících převážně z řad teenagerů, začal na obrovské led ploše, která simulovala plochu ledovou.
Na ní se ve virtuálním bloku ledu připomněly všechny zimní olympijské hry od Chamonix 1924 a pak z ní vystoupalo pět olympijských kruhů. Po nich začalo tradiční představení účastníků všech více než devíti desítek zemí.
Na stadionu Ptačí hnízdo se představila třeba výprava Jamajky, která bude mít po 24 letech na olympijských hrách čtyřbob. Představila se i sestava Kanady s 215 členy. Indii zastupuje pouze jeden sportovec a Nigérie či Lichtenštejnsko budou kvůli koronaviru bez reprezentantů.
Rusové musí kvůli dopingové kauze i v Pekingu nastupovat pod vlajkou Ruského olympijského výboru. Jejich výprava čítá přes dvě stě členů. A počet kvalifikovaných závodníků USA? Ještě víc, dokonce nejvíc v historii zimních her, 224.
Česká výprava
Český průvod vedli s vlajkou v ruce krasobruslař Michal Březina a kapitánka hokejového týmu Alena Mills. Následovalo je dalších 114 reprezentantů.
Všichni měli nasazené roušky se vzorem kníru. Gesto směřovalo olympijské vítězce ze Soči 2014 snowboardcrossařce Evě Samkové, která kvůli poranění kotníků do Číny nemohla odcestovat.
Jako poslední mávali vlajkami domácí reprezentanti Číny.
Řada zemí olympiádu diplomaticky bojkotuje a žádné zástupce z řad diplomatů na hry nevyslala. Včetně Česka. Například ruský prezident Vladimir Putin ale na slavnostní zahájení her dorazil, a to bez respirátoru.
Přitom hned po poslední výpravě mluvil prezident pekingského organizačního výboru Cchaj Čchi o pandemii: „Dále žijeme pod vlivem koronaviru, zdraví a bezpečnost je naše hlavní priorita.“
Promluvil i předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Nejprve pozdravil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, popřál k čánskému Novému roku a poděkoval dobrovolníkům, lékařům, pořadatelům za práci a solidaritu.
Ceremoniál zakončilo zažehnutí olympijského ohně, který se vznesl nad tribuny uprostřed obří vločky složené z názvů všech zúčastněných zemí.
Zimní olympijské hry v Pekingu skončí 20. února. V patnácti disciplínách sedmi sportovních odvětví se rozdělí 109 sad medailí. Usilovat o ně bude také více než stovka českých sportovců. Soutěže začaly už ve středu.