Východ USA zasáhla vlna veder. V oblasti, kde může být až 40 stupňů, žije přes 150 milionů lidí
Východ Spojených států zasáhla vlna veder, která by v úterý do řady měst – včetně New Yorku, Washingtonu nebo Bostonu – měla přinést teploty blížící se až 40 stupňům Celsia. Varování před horkem podle agentury AP platí v oblastech, kde žije více než 150 milionů lidí. Přes 100 stupňů Fahrenheita, tedy 37,8 stupně Celsia, se teplota může vyšplhat na celém východním pobřeží USA od Maine až po Floridu.
„Vypadá to, že dnešek je pravděpodobně nejhorším dnem, pokud jde o rozsáhlé teplotní rekordy,“ řekl agentuře Reuters Bob Oravec z americké Národní meteorologické služby (NWS). „Je to skutečně velmi, velmi extrémní událost,“ sdělil AP další meteorolog Jacob Asherman. „Máte kombinaci extrémního horka a vlhkosti, ale žádnou úlevu,“ podotkl s tím, že noci jsou nyní velmi krátké a ani během nich se na řadě míst zásadně neochladí.
Americký Phoenix zažívá vedra s 38 stupni už 100 dnů za sebou. Překonal tak přes 30 let starý rekord
Číst článek
Na letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku v úterý krátce po poledni místního času (18.00 SELČ) teplota dosáhla 38 stupňů Celsia, podobně vysoké teploty se očekávají také ve Washingtonu a Bostonu, kde by překonaly dosavadní rekordy pro červen.
Další rekordy mohou padnout ve státech Pensylvánie, Georgia, Severní a Jižní Karolína, Maryland či Virginie.
Kvůli vedrům je potřeba počítat se změnami ve veřejné dopravě, především na severozápadě Spojených států. Železniční společnost Amtrak dopředu avizovala, že raději zpomalí rychlost svých vlaků mezi polednem a 20.00 hodinou, a to mezi Washingtonem a New Yorkem a také Filadelfií a Harrisburgem.
Už v pondělí si vedra málem vyžádala životy dvou šestnáctiletých, které odpoledne na hoře v New Hampshire našli záchranáři ve stavu, kdy ztráceli vědomí.