Svobodná média i schvalování každého slova. V Pchjongčchangu se sešli novináři z celého světa
Většina sportovců i reportérů už je v dějišti letošní zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu. A úspěch tohoto monstrózního podniku závisí i na jejich spolupráci. Jak někteří jeho zahraniční kolegové pracují, zjišťoval zpravodaj Radiožurnálu ve východní Asii David Jakš.
Korejský televizní reportér si ještě na poslední chvíli zkouší text před svým živým vstupem, zatímco jeho čínští kolegové doslova obletují své největší sportovní hvězdy. Předchází tomu ale pokaždé svolení od tiskového atašé celé výpravy. Bez jeho souhlasu ani ta nejjasnější čínská sportovní hvězda nepromluví.
„Zimní sporty jsou u nás v Číně na vzestupu. Nejpopulárnější je rychlobruslení, hlavně na krátkých tratích a… promiňte, ještě se musím zeptat jednoho, nebo možná spíše dvou svých kolegů."
Mimo Pchjongčchang mezi Korejci povědomí o olympiádě kolísá, někteří o hrách ani nevědí
Číst článek
Takhle přerušuje rozhovor pan Fang Ang, editor čínské státní televize CCTV. Když už jsem si skoro jistý, že mi od mikrofonu nenávratně utekl, najednou se objeví a klidně pokračuje:
„Víte, Čína sem tentokrát nepřijela posbírat tolik medailí, jako jsme měli třeba před deseti lety doma, na olympiádě v Pekingu. Chceme spíše získat zkušenosti a ty potom přeměnit na medaile na zimní olympiádě v roce 2022, u nás v Číně."
Mnohem uvolněnější je australská novinářka Tracey Holmesová, která se specializuje na olympijské hry.
„Nemám přístup na všechna sportoviště, takže pracuji spíš ve sportovním zákulisí. Tam je spousta zajímavých příběhů. Jezdím do Koreje často, takže vím, že se tu pracuje dobře."
Ten největší stres začne už za pár hodin nejen sportovcům, ale i novinářům. Australanka Tracey ale říká, že to, co v olympijské Koreji nejvíc postrádá, nemá se sportem nic společného: „Dobrá káva,“ směje se Tracey Holmesová.