Plavec Micka se může těšit na olympijské hry v Tokiu, za splněné limity vděčí i běžecké přípravě
Jako plavec zná dokonale všechny spáry mezi kachličkami v bazénu v Praze-Podolí. Kraulař Jan Micka tam tráví celý týden dvoufázovým tréninkem, a tak bylo pro něj i trochu úlevou, že do přípravy od loňska zařadil i běh. Také díky němu se stal druhým českým sportovcem s jistou letenkou na olympijské hry v příštím roce.
Zatímco skupiny asijských turistů a několik tříd školáků přišly na Vyšehrad relaxovat, tak český olympionik tu tvrdě dře – na rovinkách i na schodech. Připravuje ho kondiční trenér Marcel Roztočil.
„Můžeme určitě zlepšit výbušnost, rychlost, což plavci potřebují. Když plavou, tak ne vždy ve stejné intenzitě – do obrátky musí přidat. Proto měním v běhu intervaly, na pár sekund třeba zrychlíme,“ popisuje trenér.
Jak vypadá příprava reprezentačního plavce Jana Micky? Běžecký trénink na pražském Vyšehradě natáčel reportér Radiožurnálu Martin Charvát
„Myslím si, že to je jeden z hlavních faktorů, který mi pomáhá k tomu, abych byl v bazénu rychlejší a abych měl větší vytrvalost. Většinou se mi během patnáctistovek stává, že zhruba po sedmi osmi stech metrech začínám mít krize a do cíle trpím. Běh, vytrvalost a větší aerobní kapacita mi pomáhá, abych patnáctistovky zvládal snáz a abych plaval rychleji,“ přibližuje plavec.
O Janu Mickovi se ví, že není zrovna běžecký typ…
„Už jsem běžecký typ,“ směje se. „Ze začátku v prvním měsíci a půl jsem hodně trpěl. Proklínal jsem běhání, opravdu ho nemám rád, ale v posledních čtyřech týdnech jsem se ptal Marcela, kdy zase půjdeme běhat,“ říká český olympionik, který minulý víkend posunul na nejdelší bazénové trati na 1500 metrů národní rekord o sedm sekund.