Cestě hokejových farem české prostředí příliš nenahrává
Jednou z možností, jak udržet talentované hráče v České republice, je vznik farem. Musí existovat propojení mezi nejvyšší soutěží a první, případně druhou ligou.
„Propojení těchto klubů má veliký smysl. Za prvé je 1. liga velice kvalitní soutěž, ve druhé lize jsou také velice zkušení hráči, kolem kterých vyrostou nové hvězdy,“ má jasno Karel Hornický, člen komise mládeže Českého svazu ledního hokeje. V dávné minulosti důležitou roli plnily Dukly. Po ukončení povinnosti vojenské základní služby zanikly.
„Ta vojna, tam hráli samí mladí kluci, ale hráli proti těmto zkušeným, a proto rostli. Spolupráce je nastartovaná ve všech klubech, pouze Liberec je většinovým vlastníkem farmy, jinak kluby mají všude smlouvy o spolupráci nebo mají úmluvu o spolupráci. Je to otázka financí, protože ekonomika je obrovsky náročná,“ říká Karel Hornický.
Možnosti českého mládežnického hokeje jsou i v následování cesty libereckých Bílých tygrů
Liberecká spolupráce s prvoligovým celkem Benátek nad Jizerou je skutečně svým způsobem ojedinělá. Možná svým způsobem předběhla dobu.
„Takže teď máme problémy s českým hokejem a s mládežnickým hokejem především. Upnuli jsme se na práci s mládeží, na vznik akademií a pozornost by si zasloužila i nějaká soutěž farem,“ uvědomuje si benátecký trenér Milan Černý.
Zároveň ví, že právě první liga může vychovat hokejisty pro extraligu. „Pro mladé kluky je první liga ideální soutěž, a kdyby těchto farem bylo víc, tak to by jim pomohlo nejvíc. Oni potřebují hrát seniorský hokej, a ne juniorský hokej do 21 let,“ pokračuje Milan Černý.
Málokde mají mladí lepší trénink než u nás, říká legenda Reichel
Číst článek
Často se ale objevují názory, že druhá nejvyšší soutěž potřebnou kvalitu postrádá. Milan Černý takové tvrzení rezolutně odmítá. „Vůbec nesouhlasím, že 1. liga je pro hráče ‚dvacítky‘ špatná soutěž. Že je pomalá, to může říct někdo, kdo tu soutěž vůbec nezná, a já vím, že ti hráči, kteří hráli pravidelně první ligu, tak byly na mistrovství světa ‚dvacítek‘ byli jedni z nejlepších.“
Liberecká farma v Benátkách
V Benátkách se objevují hráči, kteří pravidelně dostávají šanci v extraligovém kádru libereckých Bílých Tygrů. Namátkou stačí uvést jména Lukáš Krejčík, Tomáš Urban, Petr Kica nebo například Michal Bárta. Ten moc dobře ví, že farma pro mladé hokejisty není cestou zpátky. Naopak.
„Všechno se odvíjí od toho, jak hrají hráči tady na farmě. Nevešel jsem se do sestavy v Liberci, byl jsem poslaný na farmu a z toho vyplývá, že teď musím hrát dvakrát tolik abych se dostal zpátky nahoru. Určitě to jako degradaci nebereme. Rozhoduje aktuální forma a nasazení,“ potvrzuje Michal Bárta.
Jenže není vše jen růžové. Tedy v případě farem. „Jsme legislativně limitovaní starty hráčů v extralize, chceme hrát s co nejmladším týmem, nechceme hrát jen na výsledky. Chtěli bychom hrát tak, abychom vychovávali, ale ta soutěž je tak těžká, že se bojíme, abychom se nenamočili do sestupových vod. To ještě není úplně dořešené,“ domnívá se kouč Milan Černý.