Dítě by mělo mít možnost si předem vyzkoušet více sportů, než si jeden zvolí
Fotbal, atletika, florbal, plavání. To jsou čtyři nejoblíbenější sporty českých dětí. Jenže nabídka je o poznání širší. Rodiče často nevědí, jaký sport pro svého potomka vybrat, a nechávají výběr na něm.
Když si dítě vybírá svůj sport, ve většině případů se chce vyrovnat hvězdám v daném odvětví.
"Vím, že v Prostějově máme nábor do školičky, jmenuje se to 'Hledá se nový Berdych a Kvitová'. Přijde vždycky spousta malých děti s rodiči, je to příjemný pocit," říká Petra Kvitová, která svým příkladem k tenisu přivedla mnoho dětí. Sama si ale tenis jako malé dítě nevybrala.
"Kdyby mě táta nepřivedl k tenisu, myslím, že sama bych tam asi nedošla," přiznává nejlepší česká tenistka současnosti.
Kvitovou otec nejen na tenis přivedl, ale také jí u něho udržel až do dospělosti. Znamenalo to pro něho obětovat sportování své dcery nejen finance, ale hlavně mnoho času. Právě to, že rodiče nemají čas na to, aby své potomky doprovázeli na tréninky, závody nebo turnaje, stojí za koncem sportovních aktivit dětí.
"Je to úplně normální. Je to první bod, tím druhým, mnohem častějším je to, že to děti přestane bavit," uvádí další důvod, proč děti přestávají sportovat, dvojnásobná mistryně světa v atletice a dnes trenérka Jarmila Kratochvílová.
Většinou se totiž dítě rozhodne pro nějaký sport, aniž by si ho před tím vyzkoušelo. Po čase zjistí, že mu nevyhovuje a chce zkusit něco jiného. Rodiče tak koupí své ratolesti kompletní výbavu na tenis, aby za pár týdnů sháněli florbalovou a pak zase třeba golfovou. Nejideálnější cestou je umožnit svému dítěti vyzkoušet si zdarma třeba v jediném dni více sportů, tak jak to třeba nabízí každé září akce Sporťáček, při které je na jednom místě k dispozici až 80 sportů.
"Na festivalu jsou kompetentní osoby, děti zjistí, co si mají přinést na trénink, kolik budou platit příspěvky, kolik stojí vybavení, kde a jak často budou trénovat. Doplňujeme to sportovními psychology, lékaři a fyzioterapeuty, kteří dodají rodičům nezávislé informace, třeba jaká povaha je vhodná pro jaký sport, co se ke kterému sportu může hodit a čeho se vyvarovat," popisuje Jakub Makalouš, který společně s jeho kolegy festival Sporťáček každoročně připravuje.