„Vzdělávání je jednou ze služeb nejčastěji narušovaných klimatickými riziky. Přesto je to oblast často opomíjená navzdory její roli v přípravě dětí na přizpůsobení se změně klimatu,“ řekla Russellová.
Pravidlo, že dítě narozené na americké půdě je automaticky americkým občanem, je garantované čtrnáctým dodatkem americké ústavy z roku 1868. Žaloby mají proto podle advokátů velkou šanci na úspěch.
Když se našli mladí lékaři, kteří se chtěli v daném regionu vyškolit a pracovat, ministerstvo zdravotnictví je nepodpořilo. Neposlalo jim na to potřebné dotace a místo toho je poskytlo nemocnicím.
Válka v Pásmu Gazy podle údajů OSN vysídlila asi 1,9 milionu obyvatel, kteří žijí v provizorních stanových táborech. Především malé děti nejsou v těchto podmínkách schopny regulovat tělesnou teplotu.
Rodiče budou mít možnost skrz aplikaci nastavit, kolik času bude jejich dítě trávit na sociálních sítích. Čas strávený na sociálních sítích půjde nastavit na 1 až 4 hodiny.
Česká nezisková organizace Koridor UA přivezla na Ukrajinu přes 700 dárků. K novému roku je dostanou děti rodin, které kvůli válce musely opustit své domovy.
„Každý intuitivně ví, že je to špatná situace a že dítě za to může. Ale zapomíná se na ně, jsou to neviditelné oběti trestných činů,“ poukazuje Gabriela Kabátová.
Díky klipu se domů vrátilo 21 z celkových 36 pohřešovaných dětí, které se v něm objevily. Skladba byla součásti desky „Grave Dancers Union“. Její obal v roce 1992 nafotil Jan Saudek.
Originály Rychlých šípů jsou vystavené v Muzeu literatury. Znovu je také najdete v trafikách. Podle historika Romana Šantory mohou knihy Jaroslava Foglara sloužit jako mezigenerační most.
„Poslední tři roky, kdy jsme šli trošku do ústraní ze sociálních sítí, konečně reálně pomáháme,“ popisuje spoluzakladatel projektu Alpateam Filip Špinka.
„Neděláme jenom sport, ale i různé volnočasové aktivity, učíme děti novým věcem. Necháváme je ale, aby se samy rozhodovaly, co je pro ně nejlepší,“ vysvětluje dobrovolná hasička Adéla Šaňková.
Vědci zaznamenávali, na jaké potraviny a jak dlouho se na ně děti dívaly. Podle Dany Hübelové z Mendelovy univerzity tak zjistí, co děti na jídlech láká.
Na nádvoří chlapecké školy v Damašku žáci radostně koukali, jak ředitel vyvěšuje novou syrskou vlajkou. „Všechno je v pořádku. Máme veškeré vybavení, pracovali jsme na zajištění asi dva nebo tři dny.“
Ester Anna Soukupová pomáhá už od dětství „Přivedla mě k tomu rodina, už jako malá jsem ráda jezdila s maminkou na potravinové sbírky,“ vypráví v rozhovoru v rámci cyklu Narozeni do svobody.
„Dospívající nemají většinou zájem o velké otevřené sociální sítě jako Facebook a Instagram. Ale snaží se uzavírat do menších komunit,“ říká Michaela Slussareff.
Ministerstvo školství plánuje změny zákonů o ústavní péči. „Chceme se zabývat tématem služeb pro děti, které jsou závislé a mají ústavní výchovu," říká zástupkyně resortu.
Server iROZHLAS.cz v sérii článků popisuje krizi ústavní výchovy, poslední část se zaměřuje na možné změny systému. Špatná zpráva je, že plánované změny zřejmě nestihnou projít legislativním procesem.
„I Norsko se potýká třeba s rostoucí kriminalitou mezi dětmi, ale velice aktivně hledá řešení, jak zasanovat potřeby těchto dětí. Doufám, že se tam taky dostaneme,“ říká právnička Adéla Frédy.
„Dáme dítě do ústavu, pak ho ale co čtrnáct dní pouštíme domů do otřesných podmínek. Co někdo čeká?“ ptá se ředitel výchovného ústavu v Boleticích nad Labem Rudolf Jakubec.
„Zhruba 70 nebo 80 procent dětí je na sítích ještě předtím, než jim je 13 let. To je alarmující, ale ne překvapivé,“ říká pro Český rozhlas Plus expertka na digitální závislosti Kateřina Lukavská.
„Evidentně je to nebezpečný psychiatrický pacient, ale místo toho se hodí do ústavu, aby se problému zbavili. Jsme horký brambor, se kterým nikdo nechce mít nic společného,“ říká ředitel Jakubec.
Server iROZHLAS.cz v sérii článků upozorňuje na systém, který v mnoha ohledech nefunguje a v jádru je tak svým způsobem neetický a doplácí na něj jak samotná zařízení, tak děti v nich.
„Na vlastní dceři jsem se naučil, že kdybychom nechali děti, aby si dělaly jen, co chtějí, tak by se toho moc nenaučily. Důležitá je také aktivní účast rodičů,“ říká pro Radiožurnál Joachim Dvořák.
Česko dlouhodobě sklízí kritiku za posílání malých dětí do ústavů. Od ledna to podle zákona už nebude možné. Poslanci opozičního ANO navrhli fungování zařízení pro děti do tří let prodloužit o rok.
„Ale my nejsme nemocnice, my pečujeme tak, jak pečují rodiče doma, takže my to dítě klidně budeme šest hodin krmit,“ říká zakladatelka dětského hospicu Dům pro Julii.
„Rodič se musí postavit do pozice průvodce dítěte. Úplně nejlepší pak je, když k tomu přistoupí jako k nepopsanému papíru. Jako by své dítě viděl úplně poprvé v životě,“ doporučuje koučka.