Ve skladbě Pro autisty song přibližuje 12letý Lukáš projevy autismu a to, jak jde s diagnózou zvládat život. Píseň zazpíval spolu se svou třídou ve studiu Radiožurnálu.
„Přijela dvě otevřená nákladní auta bez plachty, na jedno se naložilo dřevo a uhlí a na druhém jsme byli my. Nikdo se o nás nezajímal, jelo se i v noci,“ popisuje Eva Kubeláková.
Rodiče čelí náročnému období dospívání dětí, kdy komunikace vázne. Psycholog radí omezit čas na sociálních sítích a více se věnovat rozhovorům, což je výzva pro každého rodiče.
„Putinova strategie spočívá v rusifikaci celé generace. Pro mě jde o genocidu, především tu kulturní, neboť mu jde o změnu identity unesených dětí,“ popisuje Mykola Kuleba.
Dětský stacionář zatím využilo asi 25 dětí. Ve stacionáři mohou dostat infuze, inhalace a absolvovat i různá vyšetření, jako je EKG, rentgen nebo odběry.
„Nedostatky se liší podle regionů, někde je větší poptávka, jinde minimální. Hodně to souvisí se socio-ekonomickou situací rodiny,“ říká výkonná ředitelka Asociace Dítě a rodina Iveta Dvořáková
Jakub a Julie přijeli do Varšavy společně s dalšími asi patnácti dětmi v rámci programu Celostátní vzájemné výměny zkušeností. Varšava je první zastávkou na cestě do Litvy.
Až 31 procent obcí je závislých na umisťování dětí v sousedních obcích, asi čtvrtina má řadu dětí, které neumístí vůbec. iROZHLAS.cz přináší unikátní data společnosti PAQ Research.
„Je tu strach z nestability. Bojíme se o sebe, příbuzné, přátele, budoucnost i domov. Máme těžkou demografickou situaci, kdy lidé pohřbívají syny, manžele, přátele,“ říká Maria žijící nedaleko Kyjeva.
„Mělo to velký dopad na jeho život. Začal trpět nervovými tiky a byl na tom celkově psychicky špatně. Táta zahynul u Svitlodaru,“ vypráví Iryna, matka osmiletého Makara.
„Může jít například o děti, které uváznou v systému nemocniční péče a zůstávají zde velmi dlouhou dobu,“ vysvětluje pro Radiožurnál vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Děti jsou odvezeny na rekreační tábor, pak je převezou zase na jiný tábor, aniž by o tom rodičům řekli. Rodiče s tím obvykle buď nedali souhlas, nebo je k tomu vojáci přinutili,“ říká Herasymčuková.
Mezi oběťmi ruské agrese je i několik tisíc mrtvých nebo zraněných dětí a teenagerů. Jak děti prožívají válečné dětství, to uslyšíte přímo od nich v úterním dílu reportážního seriálu.
„Pro děti je přechod do samostatného života z dětského domovu je jedním z nejnáročnějších období,“ říká v pořadu Radiožurnálu Ditta Pospíchalová, spoluzakladatelka organizace Dejme dětem šanci.
Iva žila s matkou alkoholičkou do svých osmi let. V seriálu Radiožurnálu popisuje, že její matka měla na prvním místě alkohol a situaci s vlastním dítětem v dětském domově řešit nechtěla.
22letá Viktorie letos končí bakalářský obor na vysoké škole. Pokud nepůjde studovat dál, musí z dětského domova. Na samostatný život se připravuje v tréninkovém bytě v Klánovicích.
Anička zažila odebrání z rodiny. Bylo jí deset let, když jí matka sdělila, že půjde do dětského domova. Nyní si zahrála ve filmu Amerikánka a s divadelní hrou Snowflakes se podívala do New Yorku.
Samuel se dostal do dětského domova náhle. První měsíce pro něj byly hodně těžké. Ale jak říká v časosběrném projektu Radiožurnálu Bydliště: Dětský domov, snaží se věnovat škole a milovanému fotbalu.
Zaměstnanci mateřské školy z vesnice Jeršovka na ruské síti VKontakte hrdě oznámili, že nastudovali loutkové představení s názvem Koblížek jde na vojnu.
Novelou školského zákona nechce poslanec a učitel Pavel Klíma odklady zakázat, ale omezit. „Chceme pomoci plynulejšímu přechodu dětí ze školky do školy,“ vysvětluje.
„Nevíme si rady s celou řadu příznaků a zastřešujeme to ADHD,“ říká dětský psycholog Petr Klíma pro Český rozhlas Plus. Psychiatr Tomáš Havelka mu oponuje, že se diagnostika zlepšuje.