Dřina v posilovně pod dohledem trenéra. V začátku je lepší začít s vlastní vahou
Cvičit v posilovně bolí. Nejhorší jsou začátky a člověk, který se k tomu rozhodne, musí vydržet. A pak se třeba dočká postavy a svalů, jaké si vysnil. Reportér Radiožurnálu Mirko Vasić zašel pro rady trenéra do jedné pražské posilovny.
„Před Vánoci se zvedne prodej permanentek a po vánočních svátcích, se nám se, když to odlehčím, dokulí spousta lidí. Pak se stává to, že po odchození měsíční permanentky se lidé kolikrát ani nevrátí,“ popisuje trenér David. A jak je vůbec důležité se na začátku zahřát?
V zimním období je to podle trenéra dost podstatná záležitost, jelikož tím člověk eliminuje možnost vzniku zranění při tréninku na strojích a s činkami. „Zahřátí navíc vybudí organismus a trénink je potom kvalitnější,“ doplňuje.
Dost často patří mezi novoroční předsevzetí touha zhubnout a mít super postavu. Reportér Radiožurnálu se vydal do posilovny
Reportér Radiožurnálu Mirko Vasić absolvoval rozcvičku, která se mu zdála jako samotný trénink a dal se do cvičení. Ze začátku je prý lepší trénink s vlastní váhou, pokud to člověk zvládne.
„Všechny cviky nejsou lehké, ať už jsou to dřepy, kliky, ale když se člověk naučí základní techniku, tak to může aplikovat v podstatě kdekoliv. Stroje jsou izolovanější a využívají se ke specifickým svalovým skupinám, které je potřeba víc procvičit,“ vysvětluje David. Dodává ale, že by lidé neměli stroje přeceňovat. Základní trénink by měl být ale převážně s vlastní vahou nebo s volnými váhami, činkami.
A pokud se někdo chystá do posilovny poprvé, je doporučeno konzultovat s trenérem, aby byly cviky prováděny správně a prospívaly také zdraví. „Je to doporučení, které by dal asi každý trenér, vzhledem k době, kdy je na internetu a v časopisech spousta dezinformací,“ říká David.
Není to však levná záležitost. Jeden trénink v posilovně se vstupem a trenérem může vyjít plus mínus pět set korun.