Finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů přivítalo stovky mladých sportovců
Jen těžko najdete větší koncentraci olympijských medailistů než v Praze na Strahově, kde trochu symbolicky - v den volby pořadatele letní olympiády pro rok 2020 - vrcholí na stadionu Evžena Rošického čtvrtý ročník Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Soutěž, která má historické kořeny v Odznaku zdatnosti a má opět přivést děti k pohybu.
"Mladí lidé budou ke sportu více inklinovat. Jde os soutěživost a mladí jsou soutěživí. Děti finále ohromně prožívají a je to pro ně motivace," říká legendární gymnastka Věra Čáslavská, která projektu Romana Šebrleho a Roberta Změlíka moc fandí.
Na Strahov dorazila společně s desítkami známých sportovců minulosti i současnosti a chybět samozřejmě nemohly ani hlavní postavy Odznaku všestrannosti.
"Vyšlo nejen počasí, včera nám perfektně vyšel i časový program, který jsme pro letošní rok připravili do posledních detailů. Včerejší den dopadl skvěle a ten dnešní také, " těšilo olympijského desetibojařského vítěze z Barcelony Roberta Změlíka.
Mezi téměř sedmi stovkami dětí, které se do finále probojovaly, byly kromě českých nadějí i účastníci ze zahraničí.
"Jsou tady závodníci ze Slovenska, Polska a Maďarska. Snažili jsme se myšlenku rozvíjet i do dalších států. Věříme, že příští rok to rozšíříme i na západ. Německo, určitě i Rakousko, připravuje se i Chorvatsko a Belgie. Myslím si, že v příštím roce mezinárodní účast hodně rozšíříme," věří Robert Změlík.
Ten během dne podepsal stovky triček, čepic, rozdával úsměvy na všechny strany a děti si na něj mohly doslova sáhnout.
Koukali jsme na ně, fotili jsme se s nimi, podepisovali se nám a jsou úplně úžasný," zářila nadšením Nikola z Českých Budějovic, která byla i důkazem toho, že Odznak všestrannosti není jen pro atlety, protože se ve svém volném čase věnuje tanci.
"Ve škole jsme měli kolo, kterého jsem se zúčastnila. Pak jsme měli krajské kolo, no a dostala jsem se až sem."
Odznak především učí děti hýbat
Její slova tak přesně potvrzují prvotní myšlenku dua Změlík, Šebrle, ve které nejde o výchovu vrcholových sportovců, ale o to naučit děti opět hýbat.
"Děti jsou různé. Někomu jde běhání, někomu plavání a někdo radši kope do míče. Všestrannost se ale hodí do všech sportů. Nechceme, aby vyrostli pouze špičkoví atleti," dodává bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.