Ukrajina podle médií vyšetřuje dění kolem 155. brigády. Na 1700 vojáků dezertovalo

Ukrajina zahájila vyšetřování hlášených případů dezerce a zneužití moci týkajících se 155. mechanizované brigády pojmenované po Anně Kyjevské, jejíž členy z části vycvičila a vybavila Francie. Napsaly to ve čtvrtek agentury AFP a Ukrinform s odvoláním na mluvčí ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování (SBI) Teťjanu Sapjanovou.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci na tanku T-72 v Kurské oblasti

155. mechanizovaná brigáda je jedním z uskupení vytvořených ve snaze Kyjeva posílit své ozbrojené síly v obraně proti ruské armádě (ilustrační foto) | Foto: Roman PILIPEY / AFP | Zdroj: Profimedia

Zmíněná brigáda je podle AFP jedním z několika uskupení vytvořených loni ve snaze Kyjeva posílit své ozbrojené síly v obraně proti početně silnější ruské invazní armádě. Jednotku mělo tvořit až 4500 vojáků, přičemž Francie vycvičila přibližně polovinu z nich. Poskytla jí také vojenské vybavení, napsala francouzská agentura.

Ukrajinská armáda tvrdí, že zasáhla ruské velitelství v Kurské oblasti. Použila přesné zbraně

Číst článek

Renomovaný ukrajinský novinář Jurij Butusov, jenž působí jako šéfredaktor portálu Censor.net, o něco dříve napsal, že na 1700 vojáků brigády dezertovalo dříve, než se dostalo do boje. Padesátka mužů podle něj uprchla ještě při výcviku ve Francii.

Butusov také uvedl, že jeden z mužů zodpovědných za vytvoření brigády zemřel na infarkt a její velitel byl odvolán krátce po vstupu brigády na bojiště. Vojáci jednotky se podle webu Censor.net zapojili do boje u Pokrovsku a jednotka zaznamenala významné ztráty.

Novinář obvinil velení armády z chaotického formování brigády, nedostatečného výcviku i vybavení brigády, neboť vojáci podle něj nedostali do boje drony a systémy elektronického boje, které jsou v této válce nezbytné.

Více se dočtete pod online reportáží.

„SBI skutečně vyšetřuje fakta prezentována v médiích v rámci trestního řízení,“ řekla ve čtvrtek agentuře Ukrinform Sapjanová, která se podobně vyjádřila pro AFP. Podrobnosti neposkytla, uvedla, že úřad informace prověřuje na základě zákonů o zneužití pravomoci a dezerci. „Je brzy na to hovořit o nějakých předběžných výsledcích,“ dodala.

Moskva a Kyjev hlásí vzájemné nálety dronů. Rusko také postoupilo v dobývání Donbasu

Číst článek

Rusko zahájilo rozsáhlou invazi do země 24. února 2022. Ukrajinci nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Moskva ovšem okupuje rozsáhlou část ukrajinského území a v poslední době invazní síly na Ukrajině podle médií postupují nejrychleji od prvních týdnů invaze.

Panuje také nejistota ohledně další podpory Spojených států po blížícím se nástupu do úřadu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Bezprostředně po vpádu ruských vojsk do země narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně. Země však později začala podle agentury Reuters čelit nedostatku vojáků, kteří vlast brání před větší a lépe vybavenou ruskou invazní armádou.

Obě strany také podle dostupných informací zaznamenaly vysoké ztráty. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj loni podepsal zákon, jenž mění pravidla mobilizace a má usnadnit povolávání mužů do zbraně. Snížil také povolávací věk z 27 na 25 let.

kvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme