Je potřeba změnit strukturu celého sportu, říká kandidát do vedení ČOV Jansta
Miroslav Jansta je muž spjatý s vysokou politikou i sportem. Je předsedou Českého svazu tělesné výchovy a zítra se s největší pravděpodobností stane místopředsedou Českého olympijského výboru pro sport. Plénum ČOV také zvolí nového předsedu a tím by se měl stát Jiří Kejval. Podle Jansty tak dojde k završení změn ve struktuře českého sportu.
Jak se na zítřek těšíte?
Je to jeden z pracovních dnů výjimečných v tom, že se koná plénum olympijského výboru, které by mělo završit změny ve struktuře českého sportu.
Kolik vás stálo úsilí domluvit všechno tak, abyste měli potřebnou jasnou podporu a většinu, aby vám to všechno zítra vyšlo?
Žádných domluv jsem se moc neúčastnil, protože jsem byl dva měsíce kvůli zdravotním potížím mimo. Byly sice plánované, ale měsíc a půl jsem nemohl pracovat. Takže nevím jak probíhaly zákulisní i otevřená jednání. Učiněné dohody beru tak, že když jsem vstupoval do funkce, tak jsem to podmínil tím, že se celé vedení českého sportu změní.
To předchozí se totiž podílelo na úpadku celého českého sportu i ztrátě majetku. Zítřek beru jakou součást dohody, kterou jsem s dalšími předsedy svazů učinil. Takže pokud chtějí dodržet to, co jsem si domluvili v lednu, tak zítra k změně ve vedení ČOV musí dojít.
Jednota je asi dobrá a potřebná, ale v tomto případě, kdy jsou sportovní svazy hodně úzce personálně svázané s ČSTV i s ČOV, není to až moc?
Není. Musíme si vzít, že od 50. let funguje ČSTV a že se ještě netransformovalo na nové podmínky. A stejně tak celý olympijský výbor. Ať se na mě stávající vedení nezlobí, ale za mého desetiletého působení v basketbalové federaci jsme je vnímali jako zájezdový klub na olympijský hokej.
Kdo je kdo mezi kandidáty do vedení Českého olympijského výboru
Číst článek
Nezdálo se nám, že by nějakým způsobem zásadně pomáhali a využívali jména, které olympismus má. Myslím, že teprve teď dojde k tomu, k čemu mělo dojít v 90. letech. Tedy že se přizpůsobí sport a jeho struktura změnám ve společnosti. Sport už se neorganizuje tak, že stát pošle peníze a všichni něco dostanou. Musíme přijít s novými věcmi, organizací a náměty.
Co bude to první, co jako místopředseda pro sport hodláte udělat a z čeho by ostatní mohli mít radost? Protože většina svazů předpokládá, že přinesete pro jejich sporty peníze…
Peníze mohou být od státu a ten podíl dost dramaticky klesá. Druhá věc je, a to není chyba vedení sportu ale politiků, že se nepěstuje společenská odpovědnost firem, což je na západě běžné. Zahraniční firmy z hrubého zisku dávají až 1% na sport, kulturu a sociální věci.
U nás je jediným přispěvatelem na sport je polostátní firma ČEZ, i když ani ta nedává to 1%. S premiérem Nečasem už jsme po předložení faktů, jak to funguje v Evropě, vedli diskusi. Teď bude záležet, jak bude fungovat vláda. Obecně je potřeba změnit vztah firem ze soukromého sektoru ke sportu.