Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

MS v ragby se vrací na místo vzniku. Mezi miliony fanoušků bude i princ Harry

Světové ragby se vrací do země, kde na hřišti jedné chlapecké školy v první polovině 19. století vzniklo. Anglie a Wales hostí ode dneška světový šampionát, který na Britských ostrovech poutá mimořádnou pozornost. Na ostrovech jde o sportovní událost číslo jedna celého roku. Z ciziny by na turnaj, který potrvá až do konce října, mělo přijet půl milionu lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anglická rugbyová reprezentace je jedním z favoritů šampionátu

Anglická rugbyová reprezentace je jedním z favoritů šampionátu | Zdroj: Reuters

Jedenáct pořádajících měst, třináct slavných stadionů, dva miliony prodaných lístků a v přepočtu přes 80 miliard korun pro britskou ekonomiku. To jsou jen některá čísla turnaje, který potrvá 44 dní.

„Víme, že veřejnost nás podporuje každým coulem. Teď už je to na nás. Doufám, že na nás bude Anglie pyšná,“ říká kapitán favorizovaného domácího výběru Chris Robshaw.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začínající MS v rugby se v Británii řeší ve zprávách i v parlamentu. Sleduje ji i zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Sestava anglické reprezentace se řeší v hlavních zprávách, v dopravních prostředcích i v parlamentu. Je evidentní, že atmosféra šampionátu bude mimořádná, samozřejmě trochu s ohledem na to, jak se domácímu týmu povede.

Slavná novozélandská mlýnová spojka Piri Weepu pro Český rozhlas uvedla, že efekt, který měla londýnská olympiáda, ragbyové mistrovství přece jen mít asi nebude.

„Nemyslím si, že by šampionát pobláznil celou zemi. Na to je ragby příliš specifický sport. Přece jen to bude událost pro turisty, kteří speciálně kvůli šampionátu přijedou, nebo pro místní nadšence, kteří ragby dlouhodobě sledují,“ tuší ragbista.

„Ale i další lidé se nejspíš nadchnou pro týmy, kterým jinak nefandí, a pomůžou vytvořit skvělou atmosféru,“ dodává Piri Weepu, který bude se svým týmem obhajovat titul z roku 2011.

Jiří Hošek a hvězda světového Rugby Piri Weepu | Foto: Jiří Hošek

Na Britských ostrovech si od obřího podniku neslibují jen příliv turistů. Po vzoru londýnské olympiády doufají, že by šampionát mohl probudit zájem o ragby mezi dětmi na státních školách. Tomuto sportu v Anglii tradičně dominovaly vzdělávací instituce, kde se platí školné. Dvacet z jednatřiceti hráčů současné anglické reprezentace prošlo soukromými školami.

Zlepšit stávající stav se už tři roky snaží program All Schools, jehož patronem je velký milovník mužného sportu princ Harry:

„Dosáhli jsme důležitého milníku, kdy se do ragbyového programu zapojilo už 400 státních středních škol. Chceme cestu k ragby otevřít pro milion studentů, kteří teď budou mít šanci se opravdu rychle zlepšovat. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme hvězd anglické reprezentace, které přičichly k ragby díky programu All Schools,“ věří.

Jestřábí oko pomůže zdravotníkům

Boje o legendární pohár Webba Ellise bude doprovázet řada akcí; od turnaje v ragby vozíčkářů, až po prohlídky notoricky známé školy ve městě Rugby, kde se sport podle slavné historky v roce 1823 zrodil. „Když tedy Webb Ellis začal s míčem utíkat, tak porušil původní pravidla! Byl to vlastně strašně zlobivý kluk,“ vypráví Peter Green, ředitel místní školy.

„Už před tím památným dnem, kdy William Webb Ellis chytil míč a začal s ním utíkat, dělali chlapci na naší škole velmi podobný sport. Možná tomu dokonce říkali ragby. Mělo to divná pravidla, kdy hráč, který chytil míč, musel zůstat stát, míč vykopnout a pak se znovu rozběhnout,“ vysvětluje ředitel.

Šampionát v Anglii a Walesu bude prvním, kde se na této vrcholné ragbyové akci bude používat „jestřábí oko“. Jenže oproti tenisu nebo fotbalu tady přece jen bude rozdíl:

„Jestřábí oko nebude zásadní jen pro posuzování sporných situací, ale bude poskytovat taky zásadní informace našemu zdravotnickému týmu,“ uvádí ředitel ragbyového mistrovství světa Alan Gilpin.

„Detailní záběry z několika úhlů pomůžou lékařům vyhodnotit zranění, ke kterým došlo, hlavně pak otřesy mozku, což je teď priorita v našem sportu. Pomůže to v rozhodování, jestli má ten který hráč opustit hřiště a podstoupit vyšetření hlavy,“ vysvětluje.

Jiří Hošek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme