Český svaz lyžařů existuje už 110 let. Založen byl jako první na světě

Nad lyžařskými sporty, kterým se podle odhadů věnují až dva miliony Čechů, má už 110 let patronát Svaz lyžařů. Je nejstarší na světě a předběhl i takové lyžařské velmoci jako Švýcarsko, kde svaz vznikl o rok později, Německo a Rakousko. Finský, norský a švédský lyžařský svaz pak vznikly až v roce 1908.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na lyžích (ilustrační foto)

Na lyžích (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Svaz založil Josef Rössler-Ořovský, který byl podle historiků renesanční osobností. Nemalou zásluhu na českém prvenství ale měli i Němci.

„Takzvaní čeští Němci, to znamená Němci usedlí v Krkonoších už několik století, patřili v průkopnických dobách lyžování k těm nejlepším,“ vysvětluje sběratel, vášnivý běžec a historik českého lyžování Aleš Suk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii svazu lyžařů se zajímala redaktorka Šárka Škapiková

Díky svazu lyžařů povýšily zimní radovánky na samostatný sport, o zábavné momenty přesto nebyla nouze.

„Nájemce Luční boudy Herbert Beutel před fotografem skočil z otevřeného okna. Otakar Berauer ten kousek vylepšil tím, že světlíkem vylezl na střechu. Využil sklonu střechy, která je poměrně mírná. Rozjel se a skočil do závěje z 18 metrů. To bylo vyfotografováno. A tenhle snímek, který je velice působivý, obletěl celou Evropu,“ popisuje události z roku 1929.

O další vylepšení se postaral budoucí mistr světa, nejmladší bratr Gustl. I o jeho fenomenálním skoku se píše v dnes vycházející knize ke 110. výročí založení svazu lyžařů.

Historie lyžování nabízí také řadu unikátních vynálezů. „Velice zajímavé jsou samozatáčecí lyže, které jsou v polovině přerušeny. To byl vynález inženýra Černého z Brna. Tyhle lyže uváděl na trh těsně po válce. Pak erotické lyže, to jsou ty dlouhé. Erotické se jim říká proto, že je na nich dvojí vázání, které se dá přestavit tak, že na nich může dvojice jet i čelem k sobě v objetí,“ ukazuje Aleš Suk.

Na desítky let starých ski se dá jezdit dodnes. Například Spolek lyžníků podkrkonošských v čele s Karlem Novotným se na historických lyžích baví každou zimu. „Já jsem zlomil lyže z roku 1915, bylo mi to moc líto, ale vzápětí jsem si řekl, že se to mohlo stát i před těmi skoro sto lety,“ uvažuje Novotný.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme