Dvě stě schodů a pak Volný pád. Sjezdaři ve Svatém Mořici mají zrychlení závodního auta
UVNITŘ FOTO A VIDEO: První metry trati pro mužský sjezd ve Svatém Mořici jsou světovým unikátem a ne nadarmo se jim přezdívá "Volný pád". Na vrchol musejí lyžaři pěšky po téměř dvou stovkách schodů, po skoku do prázdna zrychlují tempem závodního auta.
„Poprvé jsem se bál. Ta nejrychlejší auta na světě zrychlují z nuly na 100 kilometrů v hodině za čtyři vteřiny. My zrychlíme z nuly na 130 kilometrů v hodině za 6 vteřin. Je to neskutečný pocit,“ vypráví Jan Hudec o startu sjezdu ve Svatém Mořici.
Kabinová lanovka až na start nejezdí. Závodníci poté, co obsluha pustí přes propast „padací most“ z lanovky do budky, kde se převlékají a připravují, musí „Volný pád“ nejdřív vyšlapat směrem nahoru. Celkem je čeká 187 schodů do nadmořské výšky 2840 nad mořem.
Pro turistu, který se na místo startu dostane, jde o dechberoucí výhled. Vidí okolní horské masivy, závodní tratě… Městečko Svatý Mořic má jako na dlani i se svým jezerem. Dokonce i letadla létají pod ním.
Lyžaři se sem ale nešplhají kvůli rozhledu. Zajímá je především malý bílý stan, který slouží jako startovní budka. Pod ní následuje pád do hlubiny, ve které by člověk využil spíš rogalo než lyže.
„Je to adrenalin. Když se člověk postaví na start a dá si hůlky přes startovací blok. Rezervní start se dá vidět mezi špičkami lyží, máte pocit, že je to pád,“ dodává Jan Hudec.
Zítra se Jan Hudec do tratě spustí se startovním číslem 32 a v prvních desítkách metrů ho čeká až 45stupňový sklon. Do cíle extrémně náročné sjezdu pak další skoro tři kilometry o 800 metrů převýšení.
Po něm vyrazí i další tři Češi – Filip Forejtek, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan. Favority ale budou jeho bývalí krajané - Kanaďané Guay či Osborne-Paradis, kteří už mají medaile ze superG.