Lyžaře Bauera naštval i krajan Jakš
Běžci na lyžích Martin Jakš i Lukáš Bauer jsou ve hře o třetí, možná i o druhé místo na Tour de Ski. To je potěšitelné poselství z šesté z osmi etap, která se jela s handicapovým startem z Cortiny do 35 kilometrů vzdáleného Toblachu. Ale rozpoložení obou českých běžců na lyžích bylo po závodě v Itálii naprosto opačné. Jakš se výtečným finišem posunul v závodě i celkově na čtvrté místo a projevoval nadšení. Bauer zůstal dvanáctý a také pořádně naštvaný, za což tak trochu mohl mimo jiných také právě jeho krajan Jakš.
"Čtyři sta metrů před cílem se přeze mě začali hrnout, což se dalo čekat. Ale Heikkinen mě tam docela hnusně sejmul, zlomil mi hůlku a to samozřejmě nepotěší," popisuje Lukáš Bauer kolizi, která ho těsně před cílem připravila o několik cenných sekund.
Ještě víc ho ale štvalo něco jiného. Jeho ztráta na vedoucího Švýcara Daria Colognu byla na startu skoro tříminutová. Po šesti kilometrech ale obhájce celkového prvenství z dvanáctého místa dojel závodníky před sebou včetně původně sedmého Martina Jakše a vytvořil s nimi jedenáctičlennou skupinu.
Skupina v jednu chvíli stáhla ztrátu na Colognu na jednu a půl minuty a druhého Švéda Hellnera měla na dohled. Jenže někteří členové skupiny odmítali spolupracovat, tempo opadlo a ztráta zase narostla.
"Všichni říkají, že Northug se ulejvá, nepomůže, tak dnes naopak patřil k těm hodně aktivním. Neustále jsme to tahali já, Northug, Gaillard, Östensen. Jinak ostatní se vozili a když jsem se snažil domluvit nějakou spolupráci, tak chvílí ještě pomáhal Magnificat, ale ostatních pět, že je bolí nožičky a nepomohli vůbec," zlobil se Lukáš Bauer.
"Šel jsem do toho závodu s tím, že je mi skoro jedno, jestli dojedu dvanáctý nebo patnáctý, ale hlavně jsem chtěl stáhnout náskok těch předchozích dvou, zejména Hellnera," řekl Bauer.
Jakš šetřil síly
Jenže část skupiny jako by na boj o druhé místo rezignovala, o prvním nemluvě, a taktizováním se připravovala na finiš o třetí místo v závodě i průběžném pořadí a zbrzdila tím i ty více ambiciózní.
Do skupiny těch, kteří neudávali tempo, ale spíše se vezli a šetřili síly do cílové rovinky, byl i Martin Jakš, kterému to vyneslo čtvrté místo hned za třetím Northugem. Lyžování je ale individuální sport a každý jede sám za sebe, což platilo i o Jakšovi, i když o Bauerově záměru věděl.
"Lukáš chtěl hned dojet Kanaďana Kershawa, pak si všiml Hellnera a chtěl domluvit, aby se jelo rychleji. Do desátého kilometru jsem byl vzadu, snažil jsem se šetřit síly na závěr, protože jsem věděl, že poslední trojka bude hodně těžká. To se podařilo, takže v tom byla ta skupina příjemná," popsal pohnutky ke svému stylu jízdy Martin Jakš.
Cologna ještě nevyhrál
Jakš ztrácí na prvního Colognu bez pěti sekund dvě minuty, ale na druhého Švéda Hellnera jen tři čtvrtě minuty a na třetího Northuga pět sekund. Bauer je časově pouze o deset sekund za Jakšem a stále myslí na druhé místo. A ani Dario Cologna si před posledními dvěma závody ve Val di Fiemme nemůže být ničím jistý.
"V závodu na dvacet kilometrů máme minutu a půl bonifikací, může se stát cokoli. Cologna může třeba promazat, může mít problémy, takže pořád není nic jistého, dokud se nevyjede nahoru na sjezdovku," upozorňuje trenér české reprezentace Miroslav Petrásek.
V sobotu se jede závod na 20 kilometrů klasicky s hromadným startem a šesti rychlostními prémiemi. Před ním si lyžaři odpočinou během volného pátku.