„Prosím vás, nenechte mou dceru Viktorii zemřít v pěti letech, má rakovinu mozku.“ Takhle srdceryvně začíná příběh na webu, který vybírá peníze na údajně nemocnou Viktorii.
Zatímco v loňském projevu šéf Kremlu naznačil, že o výsledku války ještě není rozhodnuto, a působil podrážděně, letos z něj vyzařovala jistota, že Rusko překonalo kritický bod.
Čin Jana Palacha sochaře Zoubku hluboce zasáhl. „Otec celý život bral čin Jana Palacha za čin národního hrdiny. A v naší rodině byl za národního hrdinu celý život považován,“ vzpomíná sochařova dcera.
Legrace, smích a dobrá společnost možná vyvažovala tragické rané dětství. Jeho maminka Františka Sívková byla totiž sestrou Josefa Valčíka, jednoho z parašutistů zapojených do atentátu na Heydricha.
„Když mi došlo, že mi nejde žít, nejde se mi zabít, tak jsem se domluvila s mamkou, že tak to dál nejde,“ vysvětluje mladá žena s hraniční poruchou osobnosti, proč zamířila do komunity v Solenicích.
Farrisová desítky let po násilné smrti svého bratra pomáhala jeho vdově Correttě Scottové Kingové zachovat a propagovat bratrův odkaz, zejména jeho filosofii nenásilného odporu.
Otázka, jestli je model liberální demokracie univerzální, nebo národy mají mít právo na vlastní pojetí, se v době identitární paniky řeší často. Nejde je odbýt tvrzením, že náš model funguje všude.
„Nejsme tak pragmatičtí, nejsme tak vypočítaví jako zástupci jiných národů, ale naše duše je širší a v tom spočívá velikost naší země,“ tvrdí Putin o ruské nátuře.
Zdá se, že koronavirová pandemie způsobuje, kromě jiných škod, také inflaci slov. Podobně jako peníze ztrácejí hodnotu, přicházejí i slova o svůj původní význam a o vztah ke skutečnosti.