„Světlo v noci je cizorodý prvek. Celá příroda vnímá rozdíl mezi denním světlem a noční tmou, a když se tenhle rozdíl zmenšuje nebo mizí, tak je organismus zmatený,“ popisuje vědec pro Radiožurnál.
Návštěvníci uvidí celkem 22 instalací audiovizuálního umění. Patnáct z nich bude volně přístupných, dalších sedm se vstupenkou. Podívejte se na první fotografie.
Světelné znečištění škodí nejen lidem, ale také hmyzu. Které typy lamp jsou pro něj nejšetrnější, zjišťují entomologové z České zemědělské univerzity v Praze. Pod osvětlení instalují lapače hmyzu.
Když s člověk brýle nasadí, tak jeho oči pocítí velkou úlevu, protože pořád dobře vidí, ale vůbec je nenamáhá. Speciální červenou fólií pak může na noc přelepit také zářivé LED diody a budících.
I nažloutle svítící LED žárovka může vyzařovat příliš modrého světla, které pak působí na naše biorytmy. „Dvě žárovky mohou vypadat stejně, i když mají jiné spektrální složení,“ vysvětluje fyzik.
Uprostřed světelného znečištění žije 99 procent lidí v Evropě, říká ředitel Mezinárodní asociace tmavé oblohy Ruskin Hartley. Světlo překračuje hranice a proniká i do pustých oblastí.
Rozdíl mezi spánkem v létě a v zimě je zřejmě jenom jedna hodina. Populace spí vesměs kratší dobu, než by měla a před spaním se obklopuje přílišným světlem.
Brněnští vědci zkoumali mořského žahavce a enzymy, které umožňují, aby svítil. Objev by mohl přispět k inovativnímu a především udržitelnému způsobu svícení.
Výzkum, který by měl vést k potlačení světelného smogu, potrvá tři roky. Pracují na něm ti stejní vědci, kteří se před rokem podíleli na experimentu se zhasnutím veškerého veřejného osvětlení v Brně.
Na podzim jsou náhlé změny počasí častější než třeba v létě. Zatímco někoho výkyvy teplot nebo tlaku vzduchu neovlivňují vůbec, jiní je vnímají velmi citelně. Vědci je označují za meteosenzitivní.
„My jsme tuto třídu zvolili záměrně. Je orientovaná severovýchodním směrem, takže dopoledne je tam méně světla. V zimě o to méně,“ říká ředitel Jakub Cimala.
„Budeme pracovat převážně s českými umělci, objevíme pro návštěvníky nové lokace mimo centrum a přineseme novou trasu,“ uvedl ředitel festivalu Martin Pošta.
Timo Partonen z finského institutu národního zdraví doporučuje, aby pod jejich světlem byli lidé v zimě asi hodinu denně, ideálně ráno před devátou hodinou.
Kvantové vlastnosti světla pocházejícího z velkého počtu jednoatomových zdrojů detekoval jako první tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu přístrojové techniky.
Hlasitá hudba, křik a hluk po 22. hodině rovná se rušení nočního klidu. Nově ale do výčtu přibude i obtěžování světlem. Ministerstvo vnitra to má v průběhu března zapracovat do metodiky pro obce.
UVNITŘ VIDEO. Vědci ostravské Vysoké školy báňské vyvinuli speciální světla na svodidla. Jejich vynález dokáže lépe osvítit nepřehledné úseky a dokonce řidičům dát signál o protijedoucích autech. Prototyp chtějí dokončit během dvou let. Speciální světla by v budoucnu mohla mimo jiné díky viditelnosti z větší dálky nahradit klasické odrazky.
Hraní si s mobilem před spaním může rozhodit naše biologické hodiny. Modré světlo z obrazovek totiž mate mozek, který v domnění, že je den, nechce nechat tělo odpočívat. Usínání s chytrým telefonem tak může vyústit až ve zdravotní potíže. Člověka mimo jiné činí náchylnějšího k depresím nebo některým druhům rakoviny, varuje server Business Insider.
Praha, Ústí nad Labem, Chomutov, Ostrava nebo Plzeň - tato města se připojují k mezinárodní akci Světlo pro AIDS. Deset budov se tak večer rozzáří červeným světlem. Akce chce upozornit na problém nemoci AIDS a zvýšit důraz na prevenci.
Francouzi si připomínají v den národního smutku památku obětí středečního teroristického útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo i netradičně. Ve 20 hodin zhasla všechna světla na pařížské dominantě Eiffelově věži. Symbolicky tak připomněla 12 zhaslých životů.
Pacienty na urologii v Ústřední vojenské nemocnici v Praze už při vstávání neruší nepříjemné zářivky, ale speciální světla se pomalu rozednívají a zase stmívají podle toho, jaká je zrovna denní doba. Zatím jde o první místo v Česku, kde fungují.
Příchod jara se dá oslavit i v kostele. V katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory je jarní rovnodennost spojená s neobvyklým úkazem hry světla a stínu, za kterým nejspíš stojí už dávní stavitelé této památky. Podmínkou ale je, aby venku svítilo slunce. To totiž hraje v nevšední podívané hlavní roli.
Písecké památky se od dnešního večera až do neděle 27. října rozzáří díky audiovizuálnímu projektu Světlo v ulicích. Kamenný most, děkanský kostel, gotický příkop včetně přilehlého opevnění města Na Bakalářích a také budovu okresního soudu na Velkém náměstí promění vždy od devatenácti hodin zvláštní světelné efekty.
Budovy v Olomouci se dnes a zítra roztančí, budou měnit tvar a jejich fasády opět ožijí nezvyklými příběhy. Ve městě vrcholí třetí ročník mezinárodního festivalu světla a videomappingu VZÁŘÍ.
Jen dvakrát za rok bývá v katedrále Nanebevzetí Panny Marie na kutnohorském předměstí Sedlec k vidění neopakovatelný úkaz v podobě hry světla a stínu. Jednou z možností, kdy lze vidět rozzářený oltář, bývá jarní rovnodennost, která připadá právě na dnešek.