ÚVN zkouší osvětlení, které napodobuje denní režim. Pomáhá pacientům
Pacienty na urologii v Ústřední vojenské nemocnici v Praze už při vstávání neruší nepříjemné zářivky, ale speciální světla se pomalu rozednívají a zase stmívají podle toho, jaká je zrovna denní doba. Zatím jde o první místo v Česku, kde fungují.
„Toto světlo jsem ještě nikdy neviděla, ani tento systém světel, a musím říct, že je to velice příjemné – ráno se to zapíná pozvolna samo, takže je to určitě příjemnější než klasické nemocniční zářivky,“ svěřuje se 25letá pacientka urologie Denisa.
Díky jinému světlu má z celého pokoje lepší pocit a to jí podle lékařů pomáhá v rekonvalescenci.
„Oba pacienti, kteří mají možnost tam pobývat, byli druhý, třetí den po operaci ve stavu, kdy mohli jít domů. Nebyly to žádné malé výkony, šlo o docela rozsáhlé robotické operace,“ podotýká primář urologického oddělení Jiří Kočárek.
Ve střešovické nemocnici v Praze zkouší automatické osvětlení, které napodobuje denní režim. Příspěvek připravil Jan Charvát
Světla jsou v nemocničním pokoji nejintenzivnější mezi desátou a dvanáctou, a to proto, aby pacienti zbytečně neusínali. Odpoledne a k večeru naopak světla slábnou. Pacienti tak v noci kvalitněji spí.
„Světla se pomalu ztlumují. Až pacient úplně usíná, sama se zhasnou. Světla maximálně simulují, jak ráno vychází slunce, v poledne kulminuje a zase zapadá,“ popisuje vrchní sestra oddělení Jana Hanousková.
Světla řídí počítač, dají se ale ovládat i přímo z pokoje. „Dá se vybírat ze dvou barev – modrá a oranžová,“ říká pacientka Denisa.
Podle Jany Hanouskové personál světla reguluje, když potřebuje pacienta nečekaně ošetřit.
„Jestliže se u pacienta vyskytne nějaký problém, musíme třeba rychle zavést intravenózní kanylu nebo udělat nějaký jiný úkon, jedním stiskem si rozsvítíme a světla září naplno,“ vysvětluje vrchní sestra.
Zavedení systému do pokoje, kde leží dva pacienti, stojí podle výrobce 300 až 400 tisíc korun. Nejde jen o jedno světlo, ale o celý spojený systém.
„Je tam hlavní osvětlení, tónové, modální osvětlení a osvětlení postele pro čtení a případné aplikace nějakých zákroků. Gro nejsou koncové prvky, ale mozek a technologie. Snaha je mít všechno plně automatizované,“ zdůrazňuje Jiří Tourek, ředitel firmy, která osvětlení nainstalovala.
O nová světla mají zájem i jiné nemocnice. Jaké to jsou, ale Jiří Tourek zatím nechtěl komentovat.