V Sarajevu 1984 zazářila hvězda Marji-Liisy Hämäläinenové
Sarajevo... v roce 1984 bylo jeho jméno skloňováno jako příjemné dějiště největší zimní sportovní události, o pár let později, žel, jako místo těžkého válečného konfliktu. Čeští olympionici každopádně na zimní hry před 26 lety vzpomínají v dobrém, vždyť tehdejší československá výprava na nich získala hned 6 medailí.
K úplné spokojenosti chyběl jen kov nejcennější. Zato nejúspěšnější sportovec her vystoupil při vyhlašování vítězů na nejvyšší stupínek hned třikrát.
Když se už v šestnácti letech stala Marja-Liisa Hämäläinenová juniorskou mistryní světa, prorokoval nejeden expert, že ženské běžecké lyžování objevilo svou budoucí hvězdu.
Jenže rodačka ze Simpele dlouho nemohla na úspěchy v mládežnické kategorii navázat. Ve finském seniorském družstvu se sice zabydlela velice rychle, ale přestože byla členkou vítězné štafety na světovém šampionátu v Lahti v roce 1978, individuální úspěchy jí na nejvýznamnějších světových podnicích unikaly.
Sarajevo přineslo velký obrat v kariéře
Olympijské hry v Innsbrucku 1976 - nezdar. Lake Placid o čtyři roky později - opět návrat s pláčem. Čas plynul a Marja-Liisa získala nálepku, že není s to vyhrát velký závod.
V Sarajevu však všem pochybovačům, lidově řečeno, zavřela ústa, a to způsobem, který vyrazil dech. Běh na 10 kilometrů - zlato, poloviční trať - opět velký triumf a aby se to nepletlo, ani na 20-ti kilometrové trati nenašla devětadvacetiletá Finka přemožitelku.
Navíc si spolu s kolegyněmi z družstva šla převzít i bronz za štafetu. Mimochodem, v tomto závodě se musely Finky sklonit před stříbrnou československou čtveřicí - Schzubová, Paulů, Svobodová a Jeriová.
Rok 1984 přinesl Marje - Liise ještě jednu změnu. Místo Hämäläinenová se začala podepisovat Kirvesniemiová. Provdala se totiž za o 3 roky mladšího kolegu z finského běžeckého týmu.
Společné prohlížení medailí, které tento pár získal, mu zabere pořádně času. Z olympijských her a světových šampionátů si jich totiž přivezli dohromady 29.