V Londýně se atleti namlsali, za dva roky v Dauhá je asi čeká půst
Hodina před začátkem dopoledních rozběhů a kvalifikací. Před londýnským olympijským stadionem obrovské fronty fandů, daleko před pokladnami obrovský panel s nápisem: NO TICKET TODAY. Na 16. mistrovství světa v atletice se nebude vzpomínat jen kvůli Boltově rozlučce, ale také díky fantastické návštěvnosti a atmosféře v ochozech.
Fakt, jak je ve Velké Británii toto sportovní odvětví populární, si připomeneme už v březnu příštího roku, kdy se halový světový šampionát uskuteční v Birminghamu, a o 12 měsíců později pojedou bojovat nejlepší evropští atleti o halové tituly pro změnu do Glasgowě. Fanoušci si už termíny těchto akcí určitě zapsali nebo zaškrtli v kalendáři.
K přímému souboji nejlepších závodníků ve všech disciplínách dojde znovu za dva roky na světovém šampionátu v Dauhá 2019. Atleti tuto katarskou metropoli znají, pořádají se zde pravidelně první závody Diamantové ligy a v roce 2010 byla dějištěm světového halového šampionátu.
Špatně připevněné startovní číslo - nový způsob, jak přijít v atletice o medaili
Číst článek
Ohledně podmínek si nikdo na nic stěžovat nemohl, málokde najdete v těsné blízkosti dvě haly, z nichž v jedné se závodilo a druhá, srovnatelně velká sloužila pro rozcvičování.
Problém tohoto pořadatelství už naznačilo loňské mistrovství světa v cyklistice. Jezdců na trati bylo víc než diváků podél ní. Během zmiňovaného halového atletického šampionátu před sedmi lety se tribuny solidně zaplnily jen jednou - při slavnostním zahájení. Na něj totiž dorazili přední představitelé této monarchie a pochopitelně i ti, kteří je buď chtěli vidět, nebo chtěli, aby byli viděni s nimi. Mimochodem, v hledišti byste na ženský parfém nenarazili. O atmosféru se tehdy snažila jen skupina etiopských přistěhovalců, která chodila povzbuzovat své krajany v běžeckých disciplínách.
Divácký rekord z Londýna se v Dauhá o své překonání strachovat nemusí, a to ani v případě, že by Usain Bolt změnil své rozhodnutí a na šampionátu opět startoval. Klasické evropské fandy navíc jistě odradí i fakt, že pivo si můžete dopřát jen ve speciálních barech v nejluxusnějších hotelech, ovšem až po důkladném prolustrování a oskenování vašeho cestovního dokladu. Zvýšeným nákladům za vstup do pubu pak logicky odpovídá i zvýšená cena pití.
Žijeme ve zvláštní době. Pokud si nějaký arabský šejk usmyslí, že ve své zemi uspořádá Světový pohár ve sjezdovém lyžování, splní se to. Na názor závodníků se nikdo ptát nebude. V Londýně měli někteří atleti při svých startech krásné slunečné počasí, jiní běhali, skákali, vrhali v dešti a zimě. Podobně musejí přistupovat i k dějištím svých šampionátů. Ne všude najdou podmínky ideální, ale důležité je, že ve stejnou chvíli je budou mít všichni stejné. I v Dauhá.
Trumpovo druhé prezidentství dostává tvar
Jiří Pehe
Západ není připravený na vleklou válku. Chce žít ve svém teplíčku, vzkazuje Zalužnyj
Libor Dvořák
Tato hymna není pro vás. Nad Tatrou se opět blýská
Kamila Pešeková
Žijeme v době změny. Zaniknou statisíce pracovních míst, ale učitelů bude pořád málo
Martin Fendrych