Vědci v USA objevili stopy obřího pralenochoda. Před tisíci lety ohrožoval předchůdce dnešních lidí
Nejen Človíček ze známého večerníčku, ale i skuteční předchůdci dnešních lidí, se museli potýkat s nejrůznější „prahavětí“. Nejnovější objev z USA ukázal, že čelili mimo jiné i obřímu pralenochodovi.
Vědcům se podařilo objevit stopy pralenochodů v pouštních oblastech Nového Mexika. Před 10 tisíci lety se v této oblasti nacházelo mělké jezero, které v určitých částech roku prakticky vysychalo, a právě v tehdejším bahně se zachovaly stopy, které se svým tvarem prakticky shodují se stopami dnešních lenochodů. Jen jsou oproti nim asi dvojnásobně velké.
Vědci z univerzity v anglickém Bournemouthu, kteří stopy objevili, proto usuzují, že pralenochod byl asi dva a půl metru vysoký.
Stopy v sobě ukrývají doslova detektivní příběh. Je o tom, jak tehdejší lidé tato zvířata lovili. V okolí stop pralenochoda - a v jednom případě dokonce uvnitř této stopy - se podařilo najít i otisky lidských nohou. Na stopách je také vidět, že lenochod se vztyčoval na zadní nohy - zřejmě proto, aby se bránil dotírajícím lovcům.
Lenochod ale nezní jako nebezpečný protivník. Jak souboj dopadl, není ze stop možné vyčíst. Vědci si představují, že dva a půl metru vysoké zvíře rozhodně nebylo neškodné a nešlo o snadnou kořist.
Když stál na zadních, mohl se podle vědců pralenochod ohánět dlouhými předními končetinami zakončenými velkým drápem a jeho ulovení tak nebylo jednoduché. Jak to skutečně bylo, to samozřejmě lze jen domýšlet.
Jisté je, že pralenochodi už po zemi nechodí. Nevíme ale, jestli za to mohou lovecké tlupy tehdejších lidí, nebo spíš měnící se klima na konci poslední doby ledové, kdy se z původně vlhkých oblastí postupně stávala vyprahlá poušť.