Vracejte lahve a mějte rádi příslušníky Veřejné bezpečnosti. Jak vypadal Silvestr v Československu

Tak jako všemu i Silvestru a Novému roku v podání zpravodajských relací v dobách normalizace vévodilo budování. Pochopitelně socialismu. Posluchači Československého rozhlasu se každoročně dovídali o hornících, kteří opět vykutali o nějakou tu tunu více než vloni a kteří se speciálně v poslední den roku mohli přetrhnout, aby zdolali rekord.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení silvestrovského programu v roce 1973 - L. Lipský a M. Homola

Natáčení silvestrovského programu v roce 1973 - L. Lipský a M. Homola | Foto: Archiv ČRo

První den roku 1975 posluchačům jistě vyrazila dech zpráva, že v hnědouhelných dolech na severu Čech se v silvestrovský den podařil rekordní skrývkový řez.

O práci mluvili v silvestrovských anketách „lidé naší doby“, vybraní obyvatelé Československa, kteří se na mikrofon ohlíželi za rokem minulým a prozrazovali, co čekají od toho nového.

Soudružka Daňková z ústecké Setuzy tak posluchačům prozradila, že v právě uplynulém roce 1975, který byl Rokem ženy, se co chvíli zamýšlela nad postavením a úlohou ženy v socialistické společnosti a vyzývala k větší emancipaci. Náčelník VB podplukovník Šmolík si zase přál, aby občané měli raději esenbáky. 

Mezi lidmi naší doby se objevovaly i známé tváře, jako sportovci nebo herci. Na Silvestra roku 1976 to byl Josef Větrovec, který ve svém zamyšlení vedle socialismu velmi horoval pro lidské teplo. Můžeme věřit, že mnozí z těch, kteří ho během silvestrovského dne z rozhlasu zaslechli, si jeho doporučení vzali k srdci.

Vrať lahev, posílíš mír 

Ovšem o samotném skutečném průběhu oslav Silvestra a Nového roku v tehdejším Československu se v rozhlasových relacích téměř nemluvilo. Výjimkou bylo varování před podomácku vyrobenou zábavní pyrotechnikou, doprovázené statistikou ožehnutých tváří, utržených prstů a vyhořelých objektů způsobených právě těmito výbušninami.

Za socialismu si totiž nebylo možné rachejtle koupit a tak je lidé buď pašovali, nebo sami vyráběli.  

V souvislosti se silvestrovskou nocí se ve zpravodajství objevovaly také výzvy k vracení prázdných lahví. Lidé je prý málo nosí do výkupu a do sběren a působí tak sklářskému průmyslu zbytečně vysoké náklady. 

Reagan pod jolkou 

Pevnou součástí zpráv z konce roku byla informace o tom, jak se v Sovětském svazu chystají na oslavy Nového roku. Moskevský zpravodaj pravidelně poinformoval o vyzdobeném Rudém náměstí a o tom, jak si sovětští lidé pod jolku nadělí zase o něco víc zboží než vloni, pochopitelně v té nejlepší kvalitě.  

Na téma Sovětský svaz a Nový rok se mohli posluchači také dozvědět o vlaku, který do Československa právě na Silvestra přivezl prvotřídní sovětské zboží, nebo o novém časopise o SSSR, jenž bude vycházet od Nového roku.  

Na konci 80. let si posluchači v novoročním zpravodajství mohli poslechnout ukázky z poselství sovětského generálního tajemníka Michaila Gorbačova občanům USA a amerického prezidenta Ronalda Reagana zase sovětským lidem. 

Veronika Kindlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme