Pražská zoo zná autora svých prvních snímků. Počátky jejího fungování zachytil plukovník Zelinka

Ředitele pražské zoo Miroslava Bobka v posledních týdnech zaměstnával kromě jiného zajímavý úkol – rozluštit, kdo je autorem amatérského filmu ze 30. let, na kterém jsou záznamy z pražské zoo. „Léta vedl Oddělení palných zbraní a kulometů ve Vojenském technickém a leteckém ústavu. To natáčení měl evidentně jen jako koníčka, ovšem na velmi vysoké úrovni,“ říká o autorovi. Co s materiálem zoo chystá a jakých dalších novinek se v zoo dočkáme?

Host Lucie Výborné Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouské filmové muzeum vám dodalo 13 starých filmových kotoučů s amatérskou sbírkou filmů, na nichž identifikovalo pražskou zoo, a vy jste se tak ocitl v procesu zajímavého detektivního pátrání. O co jde?
Poprvé se mi ozvala Stefanie Zingl v říjnu loňského roku, že objevili barevný film – tehdy psala pouze o barevném filmu – kde je zmíněn profesor Janda (zakladatel zoologické zahrady v Praze – pozn. r.).

Přehrát

00:00 / 00:00

Zita Kabátová hodně pomáhala s propagací zoo ve třicátých letech. Se zakladatelem profesorem Jandou se znala z dob dětství. Bydleli ve stejném domě, chodila se k němu dívat na zvířata, popisuje Miroslav Bobek

Potřebovala hlavně vědět okolnosti vzniku tohoto filmu, ale posléze se ukázalo, že těch filmových kotoučů je celkem 13.

Ty zbývající jsou černobílé, v takovém už zapomenutém formátu Pathé, který se vyznačoval tím, že měl perforaci mezi políčky. Když jsem pak ty černobílé filmy viděl, zůstal jsem úplně užaslý, protože zachycovaly neskutečné věci z pražské zoo ze 30. let minulého století. Časově jsme ty snímky potom umístili do období 1934 až 1938.

Vy už dnes víte, kdo je autorem toho filmu a kdo je ona neznámá žena, která se ve filmu často objevuje?
Ano. Na důležitou stopu mě přivedl filmový znalec, kurátor filmových sbírek Vojenského historického muzea Milan Hrubý, který si myslel, že záběry z prostředí armády, které ve sbírce také jsou, zachycují zkoušky zbraní Vojenského technického leteckého ústavu.

Napsal mi ve čtvrtek e-mail s asi 50 možnými jmény. Já jsem si vytipoval jméno Josef Zelinka, ze dvou důvodů.

Za prvé jeho jméno začíná od Z, přičemž v úvodu těch filmů je takové logo se zet a amatéři si ve třicátých letech často nechávali dělat taková loga na základě svých iniciál, a za druhé proto, že mi pan Hrubý poslal schematismus, čili přehled těch důstojníků, kde jsem se dočetl, že ten Josef Zelinka byl povýšen k 1. lednu 1937 na plukovníka, což odpovídá jeho hodnostem v těch filmech, když ho natáčela jeho žena nebo někdo v okolí.

Tuhle domněnku pak potvrdily ještě poznámky z kartotéky historika Eduarda Stehlíka a také e-mail od podplukovníka pyrotechnické služby Zdeňka Horáka.

Co na záběrech je?
Třeba slon Baby tlačící vozík s kamením. Pomáhá stavět zoo, ale dokonce tam hraje i na flašinet. Pak je tam také třeba Zita Kabátová s medvíďaty, která hodně pomáhala s propagací zoo ve třicátých letech. S profesorem Jandou se znala z dob dětství, bydleli ve stejném domě, chodila se k němu dívat na zvířata.

Unikátní záběry zachycují počátky pražské zoo. Nálezci pátrají po jejich autorovi

Číst článek

Uvidíme to někdy cele sestříhané?
Chceme z toho udělat obrazovou publikaci, kde budou všechna ta zásadní zvířata a zásadní lidé, a pak chceme udělat takový sestřih, který by se promítal v Gočárových domech.

Udělali bychom tam takové dobové kino, výstavu a projekci ukázek z těchto filmů. A samozřejmě by bylo krásné udělat televizní dokument, protože je to unikátní materiál. Uvidíme, jestli o to nějaký producent projeví zájem.

Čím byl život Josefa Zelinky tolik fascinující? A co může podniknout ředitel pražské zoo na záchranu luskounů? Poslechněte si celý rozhovor.

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme